گردشگری استان کردستان | به کجا های استان سفر کنیم ؟

گردشگری استان کردستان | به کجا های استان سفر کنیم ؟

98/05/13        site-admin       مجله ی گردشگری

متن اخبار:  دریاچه زریوار این دریاچه مهم ترین تالاب و کم نظیرترین جاذبه آبی در غرب کشور محسوب می‌گردد که در فاصله اندکی از شهر مریوان و در ارتفاع ۱۲۸۵ متری سطح دریا قرار گرفته است. دور تا دور دریاچه را کوههای پوشیده از جنگل فرا گرفته و به زیبایی آن افزوده است.

دریاچه زریوار

 این دریاچه مهم ترین تالاب و کم نظیرترین جاذبه آبی در غرب کشور محسوب می‌گردد که در فاصله اندکی از شهر مریوان و در ارتفاع ۱۲۸۵ متری سطح دریا قرار گرفته است. دور تا دور دریاچه را کوههای پوشیده از جنگل فرا گرفته و به زیبایی آن افزوده است. طول دریاچه 5/4 کیلومتر و عرض آن حدود ۲ کیلومتر می‌باشد و مساحتی حدود ۸۵۰ تا ۹۰۰ هکتار را در بر گرفته است. عمق متوسط دریاچه ۳ متر (۲ الی ۵ متر) بوده که از نظر عمق، وسعت و حجم آب شرایط بسیار مناسبی برای قایقرانی و اسکی روی آب فراهم نموده است. هم اکنون در داخل مجموعه تفریحی زریوار ۴ واحد هتل مهمانسرای جهانگردی، مجموعه ویلاهای گردشگری و اقامتی به عنوان تسهیلات اقامتی وجود دارد.

تفرجگاه‌های جنگلی شهرستان مریوان

 به علت وجود محیط کوهستانی و جنگلی در اطراف مریوان تفرجگاه‌های بسیاری وجود دارد از جمله می‌توان به رودخانه و سدگاران در محور اصلی مریوان به سقز، محوطه‌ی جنگلی اطراف روستای سیاناو و تفرجگاه ملاقوبی در کنار جاده سنندج - مریوان پشت روستای هجرت اشاره نمود.

آبشارهای فصلی

در مسیر جاده مریوان به سقز آبشارهای فصلی بانام قمچیان و گویله در نزدیکی روستاهایی با همین نام قرار گرفته است که در فصل بهار با زیبایی خود موجب جذب گردشگر در این مسیر می‌شوند.

قلل معروف

 به علت وجود ارتفاعات مهم در شهرستان مریوان هر ساله تعداد زیادی از کوهنوردها و دوستداران طبیعت گردی به قلل و دامنه‌های کوه‌های این شهرستان صعود می‌نمایند که می‌توان به قله‌ی سلطان اغره تو، در مسیر مریوان به سقز، قله‌ی «میراجی»، نزدیک روستای نی، کوه «قله برد» نزدیک روستای «چور»، قله‌ی «گاران» در مسیر مریوان به سقز اشاره نمود.

 صنایع دستی و سوغات محلی

 مهم ترین محصول صنایع دستی مریوان محصولات چوبی، گیوه‌های محلی و شال دستباف است. همچنین عسل طبیعی درشبوه به عنوان سوغات محلی مریوان در بازار شهر به گردشگران عرضه می‌گردد.

شهرستان قروه

این شهر در دشت وسیعی در ۹۰ کیلومتری شرق سنندج و شمال غربی همدان در طول جاده سنندج- همدان توسعه یافته است. در حال حاضر شهر قروه به علت قرارگیری در مسیر جاده همدان - تهران و موقعیت طبیعی آن از لحاظ دشت‌های بزرگ کشاورزی و کانسارهای معدنی به مهمترین شهر استان از لحاظ کشاورزی، صنعتی و معدنی تبدیل شده است.

 مهمترین جاذبه‌های گردشگری و اماکن دیدنی

 دریاچه سراب

 این دریاچه کوچک که به سراب قروه مشهور است. منبع تأمین کننده آب آشامیدنی قروه نیز می‌باشد و در فاصله اندکی از شهر قرار گرفته است. در کنار این دریاچه امکانات قایق سواری بر روی دریاچه وجود دارد چشمه‌های آب معدنی و امامزاده باباگرگر روستای «باباگرگر» در ۱۸ کیلومتری شمال شهر قروه قرار گرفته است. در کنار این روستا آرامگاه یکی از امامزادگان به نام سید جلال مشهور به باباگرگر وجود دارد که در تمام منطقه کردستان مشهور است و حتی از سایر استانها جهت زیارت آن به این استان می‌آیند. این امامزاده مورد توجه تمامی اهالی از تشیع و تسنن می‌باشد. در کنار این امامزاده چندین چشمه آب گرم معدنی با خواص درمانی وجود دارد که بزرگترین آن به «گنز» مشهور است و دارای خواص درمانی بی شماری است. یکی از عارضه‌های طبیعی جالب در کنار این مجموعه گدازه آتشفشانی مشهور به سنگ اژدها بوده و ظاهر آن شبیه حیوانات عظیم الجثه ماقبل تاریخ است.

حمام تاریخی قصلان

در روستای قصلان در ۸ کیلومتری شمال شهر قروه یک باب حمام قدیمی مربوط به دوره‌ی قاجار وجود دارد که دارای قسمتهای مختلف و تزیینات کاشی کاری و آهکبری است. این حمام توسط میراث فرهنگی و گردشگری مرمت شده است. اهمیت این حمام علاوه بر قدمتش از لحاظ نزدیکی با شهر قروه و قرار گیری آن بر سر راه چشمه و آب معدنی باباگرگر است.

منطقه حفاظت شده بدر و پریشان

کوههای بدر و پریشان با ارتفاع نزدیک به ۳۲۰۰ متر از مهمترین ارتفاعات استان محسوب می‌گردند که از لحاظ کوهنوردی و دامنه پیمایی در استان کردستان حایز اهمیت هستند، همچنین منطقه‌ی حفاظت شده‌ی مهر و پریشان از زیستگاه‌های مناسب گونه‌های جانوری کل و بز کوهی بوده و از نظر پوشش گیاهی و منابع آبی نیز از نقاط مهم استان محسوب می‌گردند.

پل تاریخی فرهاد آباد

 این پل در فاصله‌ی ۴۵ کیلومتری شهر قروه قرار گرفته که در دوره‌ی صفویه بر روی رودخانه‌ی شور احداث شده است.

 - از دیگر جاذبه‌ها می‌توان به آثار صخره‌ای کوه فرهاد ثاش در روستای وینسار اشاره کرد.

شهرستان دهگلان

 شهرستان دهگلان با وسعتی معادل ۲۰۵۰ کیلومتر مربع بالغ بر ۶۰ هزار نفر و با مرکزیت شهر دهگلان در موقعیت طول جغرافیایی ۴۷۲۵، عرض جغرافیایی ۲۰۱۷ از نصف النهار گرینویج و در ارتفاع ۱۸۱۰ متر نسبت به سطح دریابر روی جاده همدان - سنندج قرار گرفته است. دهگلان دارای آب و هوای نسبتاً سرد و نیمه خشک بوده که رودخانه‌های دهگلان و طهماسبقلی از داخل آن می‌گذرد. شهرستان دهگلان در سال ۱۳۵۵ به مرکزیته ییلاق وقت وفت (دهگلان کنونی) تبدیل به بخش و در سال ۱۳۸۷ به صورت شهرستان مستقل درآمد. ساکنین این بخش به زبان کردی تکلم می‌کنند و از لحاظ اعتقادی نیز تمام مسلمان و پیرو امام شافعی هستند.

مهمترین جنبه‌های گردشگری و اماکن دیدنی

مقبره شیدای نازار و کوه شیدا

در فاصله‌ی ۴۸ کیلومتری شمال غربی قروه و ۲۸ کیلومتری شمال دهگلان در نزدیکی روستایی به همین نام بر فراز کوه امامزاده‌ی مدفون است که به شیدا معروف است در فصل بهار کوه شیدا از طبیعت بسیار زیبایی برخوردار است. سبحان وردی خان اردلان سردار نامی نادرشاه افشار نیز در این کوه مدفون است). در نزدیکی این روستا و در مسیر آن بر روی رودخانه شور پل تاریخی فرهادآباد احداث شده است. این پل، یکی از پل‌های تاریخی زیبا است و دیدن آن برای علاقمندان به آثار تاریخی می‌تواند حایز اهمیت باشد.

شیطان بازار

 محدوده‌ای دارای سنگهای آهکی که بر اثر عوامل طبیعی، آب و باران به صورت اشکال مختلف شبیه به انسان و حیوانات درآمده است که در ۲ کیلومتری شمال غرب کوه شیدا قرار گرفته است

کوه سرمه علی (سرملی sormali)

این کوه در ۹ کیلومتری جنوب شهر دهگلان واقع شده است دریاچه پشت سد سنگ سیاه این دریاچه در روستای کبودخانی (۹ کیلومتری جنوب شهر دهگلان) واقع شده که در مرحله آبگیری است.

شهرستان کامیاران

 کامیاران از شهرستان‌های تازه تأسیس استان کردستان و مرکز آن شهر کامیاران در فاصله ۶۵ کیلومتری جنوب شهر سنندج واقع شده است. موقعیت مناسب شهر که در مسیر جاده کاروانی قدیمی شمال غرب به سمت جنوب غربی است، موجب رونق و توسعه شهر کامیاران شده است. بخش شرقی و شمال شرقی کامیاران کوهستانی است و دره‌های زیبا و خوش آب و هوایی دارد و در بخش جنوبی به دشت کرمانشاه متصل است.

مهم ترین جاذبه‌های گردشگری و اماکن دیدنی

 روستای گردشگری پالنگان

 این روستا در ۵۰ کیلومتری شمال غربی شهر کامیاران و در مسیر جاده‌ی کامیاران به مریوان قرار گرفته و جاده‌ی دسترسی به این روستا آسفالت است. بافت روستا از لحاظ معماری به صورت پلکانی است و رودخانه‌ی تنگی‌ور با زیبایی خاصی آبادی را به دو قسمت تقسیم نموده است. در فاصله‌ی 800 متری جنوب شرقی روستا چشمه‌های پر آب شیخ خاتون، شیخ عمر و شيخ علاءالدین قرار گرفته اند که مجاورت این چشمه‌ها با رودخانه‌ی تنگی‌ور در کنار کوههای سر به فلک کشیده، چشم انداز بسیار بدیعی را به وجود آورده است. همچنین وجود قلعه‌ی تاریخی پالنگان که آثار آن هنوز بر فراز این چشمه‌ها مانده است از دیگر جاذبه‌های این روستا است. این قلعه به مدت ۴۷۲ سال مرکز حکومت خاندان اردلان بوده است. از دیگر جاذبه‌های دیدنی پالنگان مجتمع شیلات پرورش ماهی در کنار رودخانه‌ی تنگی‌ور است که بیشتر گردشگران با توجه به تازگی و قیمت ارزان و طبخ ماهی‌ها به روش سنتی، در همان محل غذای خود را میل می‌نمایند.

کتیبه و نقش برجسته‌ی تنگی‌ور

در ۴۵ کیلومتری شمال غرب شهرستان کامیاران در نزدیکی روستای تنگی‌ور به روی صخرهای مرتفع در میان در میان دره‌ای،. کتیبه‌ای با خط میخی و زبان آشوری باستان همراه با نیم تنه‌ی مردی در داخل تاقچه‌ای در دل صخره کنده کاری شده است. طبق آخرین مطالعات انجام شده این کتیبه متعلق به سارگن دوم پادشاه آشور است که پس از ستایش خدایان دولت آشور به شرح پیروزی‌های خود می‌پردازد و احتمالا نقش نیم تنه‌ی مرد هم متعلق به شخص سارگن دوم می‌باشد. علاوه بر اهمیت این کتیبه از لحاظ تاریخی منطقه‌ی استقرار آن از لحاظ طبیعت گردی بسیار مهم است، زیرا آبشارهای طبیعی و فراوان درهی تنگی دور از دیدنی ترین نقاط استان است.

زیارتگاه حضرت عکاشه

در فاصله‌ی ۴۵ کیلومتری شمال غرب کامیاران و بر سر راه جاده‌ی آسفالته کامیاران به مریوان در نزدیکی روستای کاشتر زیارتگاه یکی از اصحاب پیامبر به نام «معین الدین روحانی»، معروف به حضرت عکاشه وجود دارد که بسیار مورد احترام مردم استان است مردم منطقه معتقدند که حضرت عکاشه از سوریه به این محل آمده است. در گذشته افراد بسیاری حتی خارج از کشور به این محل می‌آمدند. در کنار این زیارتگاه امکانات رفاهی مانند پارکینگ، سرویس بهداشتی، آب آشامیدنی و سکوهای سیمانی جهت استراحت زوار احداث شده است. فاصله‌ی نزدیک این زیارتگاه با روستاهای دیدنی تنگیور و پالنگان بر اهمیت آن افزوده است.

زیستگاه شاهو

 کوهستان رفیع و عظیم شاهو با ارتفاع 3390 متر بلندترین نقطه استان محسوب می‌گردد و هر ساله تعداد زیادی کوهنورد از داخل و خارج استان به این کوه زیبا صعود می‌نمایند. روستاهای بسیاری در دامنه‌ی این کوه بزرگ قرار گرفتند که از جمله‌ی آن می‌توان به روستای لون سادات، شاهینی و ... اشاره نمود. با توجه به ارتفاع، گستردگی و میزان بارندگی حدود ۸۰۰ میلیمتری در سال، زیستگاه ملی برای رشد انواع گیاهان و زندگی جانوران فراهم شده است. زیستگاه شاهو از لحاظ تنوع گونه‌ای گیاهی و جانوری با ارزش می‌باشد و گونه‌هایی مانند خرس قهوه ای، پلنگ (گونه کمیاب)، سیاه گوش، کل و بز، قوچ و میش در آن زیست می‌نمایند.

 دریاچه سد گاوشان

 سد گاوشان در ۴۵ کیلومتری جاده کامیاران به سنندج در نزدیکی روستای گاوشان قرار گرفته و دریاچه‌ی زیبای این سد و چشم انداز دره و کوه‌های اطراف محیط بسیار خوبی را برای گردشگران به وجود آورده است.

رودخانه‌ی سیروان

 بخشی از رودخانه‌ی سیروان به عنوان طولانی ترین رودخانه‌ی استان در این شهرستان جریان دارد. حواشی زیبای این رودخانه محل استراحت گردشگران می‌باشد.

 سایر آثار تاریخی، مذهبی و طبیعی

- زیارتگاه شیخ عباس کومایین واقع در روستای کومابین در ۴۵ کیلومتری شمال شرقی کامیاران

- ارتفاعات اوالان واقع در روستای نشور (صعود سالانه گروه‌های کوهنوردی)

- زیارتگاه و آب شفابخش مشهور به بایس پرنه در کیلومتر ۳ جاده کامیاران به سنندج

توت فرنگی استان کردستان

 استان کردستان مهمترین و بزرگترین استان تولید کننده میوه‌ی زیبا و خوشمزه‌ی توت فرنگی است. زمان برداشت توت فرنگی بستگی به ارتفاع محل در استان کردستان می‌تواند از اوایل اردیبهشت تا اواخر خرداد ماه باشد. یکی از برنامه‌های تورهای گردشگری، حضور گردشگران در مزارع توت فرنگی است که ضمن خرید، آنها را دعوت به چیدن این میوه زیبا و پرخاصیت می‌نمایند تا لذت برداشت این میوه‌ی خوشمزه را تجربه کنند.

محیط زیست و طبیعت کردستان

استان کردستان در حاشیه غرب فلات ایران قرار داشته و بخش مهمی از آنرا کوه‌های زاگرس در برگرفته است. بعلاوه وجود استیپها و دشتهای نسبتاً وسیع از مشخصات جغرافیایی این استان بشمار می‌آید. موقعیت جغرافیایی و شرایط اقلیمی و توپوگرافی حاکم بر استان باعث شده استان کردستان دارای تنوع مطلوبی از نظر خاک واقليم بوده که این تنوع خاک و اقلیم‌های مختلف باعث ایجاد تنوع در پوشش گیاهی و جانوری و ایجاد زیستگاه‌های منحصر بفرد در سطح استان گردیده است. بطور کلی استان کردستان به دلیل داشتن ارتفاعات متعدد و بارندگی‌های نسبتاً زیاد از نقاط سردسیر کشور بوده و حدود 70% وسعت استان را کوه‌ها و تپه‌ها تشکیل داده و 5/14% از اراضی استان شامل: فلاتها و تراسهای فوقانی می‌باشد و بقیه مساحت استان مربوط به دریاچه‌ها و رودخانه‌های فصلی و دائمی می‌باشد. مرتفع ترین کوههای استان شامل: شاهو با ارتفاع ۳۳۹۰ متر ارتفاع از سطح دریا می‌باشد و تنوع اقلیمی از دیگر ویژگیهای بارز استان است. مهمترین عارضه طبیعی استان تالاب آب شیرین زریوار بوده و وجود جنگل در غرب استان با وسعت ۲۴۲۱۵۸ هکتار و مراتع با وسعت 1/1 میلیون هکتار از دیگر عارضه‌های مهم استان بشمار می‌رود. همچنین وجود بیش از ۱۰ منطقه تحت مدیریت اعم از حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش و مناطق شکار ممنوع از ویژگیهای محیط طبیعی استان می‌باشد. به همین خاطر این مواهب الهی باید حفظ شود تا ما انسان‌ها در پناه چنین محیطی از بهداشت و سلامت جسمی و روانی، آرامش و امنیت اجتماعی و اقتصادی پایدار و عدالت زیست محیطی برخوردار باشند.

روستاهای هدف گردشگری استان کردستان (مقاصد جدید گردشگری استان)

 استان کردستان به علت شرایط متفاوت تاریخی، جغرافیایی و فرهنگی و همچنین معماری خاص خانه‌های روستایی در سراشیبی کوهها و کناره رودخانه‌ها و تعداد زیاد روستاها، بیشترین تعداد روستاهای هدف گردشگری را در خود جای داده است به طوری که منطقه کوهستانی و باستانی اورامان به علت تعداد زیاد روستاهایی که دارای معماری پلکانی در طبیعتی زیبا و فرهنگی خاص است به منطقه هزار ماسوله نام گذاری شده است قابل ذکر است که به علت قرار گیری روستاهای غرب استان در محیطی جنگلی و کوهستانی تعداد زیادی از روستاهای هدف گردشگری استان نیز در این مناطق قرار گرفته است. با توجه به معرفی تعدادی از روستاهای گردشگری در متن کتابچه، در این قسمت برخی از روستاها به عنوان مقاصد جدید گردشگری مورد توجه قرار گرفته است.

روستای میانه

 موقعیت جغرافیایی: ۷۵ کیلومتری جاده سنندج به مریوان منطقه عمومی کوماسی ورودی از طریق جاده سد آزاد

جاذبه‌های گردشگری: معماری پلکانی روستا با مصالح بومی منطقه ترکیب سنگ و چوب - چشم انداز بسیار زیبای جنگل و کوه، باغ‌های میوه - مجاورت با سد آزاد جهت تفريح آبی - استفاده از دامنه کوهستان زیبای کوره‌ی میانه جهت برگزاری تورهای آفرود . استفاده از خانه باغ و کوچه باغ‌های مسیر روستا به کوهستان جهت برگزاری تورهای طبیعت گردی.

 روستای دره‌کی

 موقعیت جغرافیایی: ۳۷ کیلومتری جاده مریوان به هورامان معروف به نودشه

جاذبه‌های گردشگری: چشم انداز زیبای معماری ویژه منطقه با خانه‌های سنگی و بافت نیمه پلکانی - بهره برداری از دامنه و کوهستان اوالان جهت کارهای فنی کوهنوردی و سنگ نوردی - مسیر بسیار زیبای پیمایش دره معروف به «دربند، که له م » و بازدید از ییلاق سوته - چشم انداز منحصر به فرد جنگلی و کوهستانی بکر خاص منطقه هورامان - تفرجگاه‌های خوش و بارانی، ییلاق هزارانی، میدان گلنگان بیلاق پیر رستم - آبشار فصلی زیبای سلور - دشت لاله واژگون در دامنه آبشار - جاده مرزی دالانی مسیر گردشگری دفاع مقدس - گردنه مرتفع و پر پیچ و خم «تته» مشرف به شهر حلبچه‌ی منطقه کردستان عراق.

محور گردشگری سارال (شامل روستاهای صوفی بله- گوریچه- درویان فارس)

موقعیت جغرافیایی: ورودی از کیلومتر ۳۵ جاده سنندج به مریوان به سمت راست به طرف روستای جانوره

جاذبه‌های گردشگری: محل برگزاری تورهای آفرود و طبیعت گردی - بافت خانه‌های روستایی با مصالح بومی خاص و دست نخورده منطقه شامل کاهگل - سنگ و چوب - مسیر طبیعت گردی قارسه قولان مابین روستاهای صوفی بله به گوریچه به مسیر کوهنوردی دامنه کوه درویش علیا - وجود غار بکر درویش عليا جهت گردشگری ماجراجویانه - بازدید از دشت‌های مرتفع و مراتع مشهور به «سرتخت سارال» که یکی از منابع گرانبهای تنوع گیاهی کشور می‌باشد . مابین روستای گوریجه و درویان فارس

- بازدید و اتراق در کنار مجموعه چشمه‌های «قبر سلیم» در مسیر روستای درویان فارس به کوهستان همجوار «قه لا»

- کمپینگ در ارتفاعات ذلکه مشرف به دشتهای سارال در نزدیکی قله مزگت میرزا به ارتفاع ۳۱۳۰ متر

روستای دولاو

 موقعیت جغرافیایی: کیلومتر ۴۲ جاده سنندج به روستای دولاو - دسترسی از طریق جاده کامیاران، دو راهی موسوم به چم سو

جاذبه‌های گردشگری: - معماری پلکانی و کوچه‌های زیرگذر خانه‌ها - چشم انداز بسیار زیبای روستا و باغهای اطراف - جاذبه زیارتی مشهور به تکیه شیخ محمد ( تکیه شیخ‌هادی ) - امکان اقامت در خانه‌های روستایی - باغ‌های میوه و مزارع توت فرنگی (امکان برداشت توسط گردشگران) - مسیر کوهنوردی به کوه زیبای آوالان.

روستای نوره:

موقعیت جغرافیایی: ۱۸ کیلومتر از سنندج از طریق جاده قدیم مریوان

جاذبه‌های گردشگری: بافت ویژه خانه‌های روستایی (خانه‌های سنگی) - زیارتگاه و باغ آیت الله مردوخ از مشاهیر بزرگ کردستان - مسیر کوهنوردی به کوه زیبای آبیدر بزرگ - وجود باغ‌ها و تفرجگاه‌های اطراف.

روستای گردشگری تنگی سر

موقعیت جغرافیایی: کیلومتر ۲۵ جاده سنندج به کامیاران و ۲۰ کیلومتر جاده فرعی از دو راهی مشهور به « سو»

مهمترین جاذبه‌ها و خصوصیات گردشگری

 - محل برگزاری تورهای آفرود و طبیعت گردی - بافت معماری پلکانی منحصر به فرد روستا به چشم انداز زیبای کوچه باغ‌ها و خانه باغ‌های مسیر روستا به کوهستان‌های سرسبز همجوار - پیمایش طبیعت گردی در دامنه کوه‌های کوره‌ی مریم، گل زرد و شانشین (مرتفع ترین قله کوه‌های منطقه ژاوه رود - مسیر آفرود (بیراهه نوردی) روستای تنگی سر به کوهستان‌های مورد اشاره - بازدید از ییلاق و مراتع غنی و مرتفع میرگه وار و کمپینگ و شب مانی در دامان طبیعت.

روستاهای گردشگری ناو

 موقعیت جغرافیایی: کیلومتر ۸۰ جاده‌ی مریوان به هجیج در قلب منطقه هورامان - مهمترین جاذبه‌ها و خصوصیات گردشگری محل برگزاری تورهای آفرود و طبیعت گردی - بافت معماری خشکه چین و پلکانی و استفاده از مصالح بومی - مسیر بسیار زیبای پیمایش روستای ناو تا ییلاقات سراجگاه و کولی و بازدید از چشمه‌ی همیشه جوشان پلور و بيلوجه - کمپینگ در دشت مرتفع کولی و چشم انداز رویایی از قلل اطراف شامل تخت سانی - کوسالان و شاهو - تفرجگاه سد داریان و بازدید از چشمه بزرگ و مشهور بل - بازدید از روستای زیارتی هجیج و طواف زیارتگاه پیر عبیدالله مشهور به کوسه‌ی هجیج.

روستای گردشگری تنگی‌ ور

 موقعیت جغرافیایی: کیلومتر ۸۰ جاده کامیاران به مریوان در مسیر جاده روستای پالنگان

مهمترین جاذبه‌ها و خصوصیات گردشگری

- محل برگزاری تورهای آفرود و طبیعت گردی - گشت در روستا و دیدن بافت معماری بومی روستا - بازدید از کتیبه تاریخی تنگی ور در جوار روستا در ابتدای دره منتهی به روستای پالنگان - پیمایش مسیر طبیعت گردی دره زیبای تنگی ور متصل به کوهستان وحشی و بکر شاهو (به گونه‌ای که هنگام پیمایش به علت نزدیکی دیواره‌های سنگی دره سبب ایجاد تنگه باریک با عرض یک متر شده است . مسیر آفرود (بیراهه نوردی) ییلاقات‌هانیه و کوزی بان و کمپینگ و شب مانی در ییلاق بسیار زیبای‌هانیه - مسیر کوهنوردی فنی در دامنه‌های قله پیر خدر (از قلل شاهو از ییلاقات دشت کاشتری‌ها و بلالوکان - پیمایش مسیر فنی دره تنگی ور به پالنگان و بازدید از دروازه هورامان و آبشارهای متعدد مسیر.

روستای گردشگری ژیوار

موقعیت جغرافیایی: کیلومتر ۷۰ جاده مریوان به هجیج (در دامنه کوه‌های کوسالان) مهمترین جاذبه‌ها و خصوصیات گردشگری

 - یکی از مهمترین روستاهای مهم با بافت پلکانی - چشم انداز زیبای رودخانه خروشان و همیشه پراب سیروان - محل برگزاری تورهای آفرود (بيراهه نوردی) - مرتفع ترین مسیر آفرودی غرب ایران در مسیر ییلاقات «هانه‌ی لار»- «راسه بان» و «قه لامیان» - کمپینگ و شب مانی در ییلاقات مورد اشاره - بازدید از مجموعه چشمه‌ی «ویشه » و گشت در باغات انار و انجیر روستا- وجود سنگ نگاره‌های باستانی در مسیر ییلاقات «هانه‌ی لار».

مشخصات هتل‌ها (مهمانخانه‌های) استان کردستان

ردیف

نام هتل

درجه

تلفن

نشانی

1

هتل شادی

چهار ستاره

4-33625112-087

سنندج- خ پاسداران، روبروی دانشگاه علوم پزشکی

2

هتل جهانگردی سنندج

سه ستاره

33623525-087

سنندج- خیابان پاسداران، انتهای بلوار

3

هتل فرهنگیان

دو ستاره

33622101-087

سنندج- خیابان فردوسی، ابتدای خیابان جام جم

4

هتل کاج

یک ستاره

33291997-087

سنندج- خیابان فردوسی،

5

هتل آبیدر

یک ستاره

33241645-087

سنندج- خیابان فردوسی

6

هتل هدایت

یک ستاره

33155174-087

سنندج- خیابان فردوسی،

7

هتل جبار

یک ستاره

33283892-087

سنندج- میدان انقلاب

8

هتل سامان

دو ستاره

34225454-087

بانه- بلوار سردشت

9

هتل ماسی

دو ستاره

34263344-087

بانه- روستای نجنی علیا

10

هتل شار

دو ستاره

34222113-087

بانه- میدان گاز- بلوار بلال حبشی

11

هتل ستاره طلایی

دو ستاره

34225227-087

بانه- میدان جهاد، جنب ترمینال

12

هتل آریان

سه ستاره

34239460-087

بانه- بلوار سردشت- میدان شورا

13

هتل لاله

چهار ستاره

09121008710

بانه- خیابان مطهری

14

هتل ماد

سه ستاره

36243692-087

سقز- ببلوار 7 تیر، روبروی ترمینال

15

هتل آزادی

یک ستاره

36238080-087

سقز- بالاتر از پمپ بنزین، روبروی دخانیات

16

هتل سقز

یک ستاره

36236718-087

سقز- ابتدای جاده بوکان

17

هتل فرهنگیان سقز

یک ستاره

36225825-087

سقز- سه راهی مسجد جامع

18

هتل زریوار

سه ستاره

34540777-087

مریوان- بلوار دریاچه زریوار

19

هتل میران

یک ستاره

34646550-087

مریوان- میدان سرباز

20

هتل نوروز

سه ستاره

34602854-087

مریوان- میدان نوروز

21

مجتمع اقامتی قصر

سوئیت ممتاز

34523955-087

مریوان- بلوار ورودی دریاچه

22

مهمانسرای جهانگردی مریوان

یک ستاره

34532020-087

مریوان- جنب دریاچه زریوار

23

هتل هورامان

دو ستاره

34583279-087

سروآباد- روستای هدف گردشگری اورامان تخت

24

هتل بام ایران

دو ستاره

38233160-087

بیجار- بلوار ورودی سنندج

25

هتل مژده

دو ستاره

35243400-087

قروه- خیابان سید جمال الدین اسد آبادی

26

هتل مسعود

یک ستاره

09181707042

قروه- بلوار خروجی شهر به سمت همدان

27

هتل ریبوار

دو ستاره

09181725233

دهگلان- بلوار امام شافعی

مشخصات مهمانپذیرها (مسافرخانه‌های) استان کردستان

ردیف

نام مهمانپذیر

درجه

تلفن

نشانی

1

عدل

1

33164510-087

سنندج- خیابان فردوسی، اول خیابان ناصر خسرو

2

حامی (امید)

1

33164710-087

سنندج- خیابان طالقانی، روبروی دخانیات

3

روشن

3

33164929-087

سنندج- خیابان انقلاب

4

جهان

3

33166257-087

سنندج- خیابان انقلاب

5

سینا

3

33517222-087

سنندج- ترمینال بزرگ تهران

6

جباری

ممتاز

34260400-087

بانه- خیابان امام، جنب پارک ملت

7

سعدی

ممتاز

34227545-087

بانه- میدان امام- خیابان امام

8

مرونی

ممتاز

34220228-087

بانه- میدان امام- خیابان امام

9

گلستان

ممتاز

34220409-087

بانه- بلوار سقز،  روبری شرکت گاز

10

گوران

3

33164710-087

بانه- خیابان امام- کوچه خانه معلم

11

آذربایجان

3

33164710-087

سقز- خیابان امام خمینی

12

پارک نو

1

33164710-087

سقز- خیابان امام، کوچه خانه معلم

13

میدیا

3

36216664-087

سقز- خیابان امام، نبش بانک ملی مرکزی

14

محمدی

3

36223201-087

سقز- خیابان اما، روبروی بازار روز

15

اطمینان

3

34522677-087

مریوان- خیابان باهنر

16

اسلامی

3

34520403-087

مریوان- بلوار هجرت

17

مولوی

2

34545418-087

مریوان-چهار راه بایوه، طبقه 4، پاساژ مولوی

18

کاخ

ممتاز

34540740-087

مریوان- خیابان هلال احمر، پایین تر از پارک شهرداری

19

کانی

1

34615063-087

مریوان- میدان بیسارانی

20

گلشن

3

38223172-087

بیجار- خیابان طالقانی

21

مقدم

1

38223260-087

بیجار- خیابان طالقانی

22

آرام

3

35523551-087

کامیاران- خیابان شهید بهشتی (جاده پالنگان)

23

آزادی

3

09187830699

دیواندره- بلوار اصلی، بالاتر از کتابخانه ارشاد

فهرست مشخصات دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری فعال استان کردستان

ردیف

نام

آدرس

تلفن

1

کیا  پرواز

سنندج- خیابان کشاورز- جنب عمارت وکیل

2- 33233301 و 33242038

2

کانی تور

سنندج- خیابان امام- جنب گرمابه

33126209-33167593

3

عدل گشت

سنندج- انتهای خیابان کشاورز- روبروی مانتو بلوچ

33247269

4

سانان تور

سنندج- خیابان پاسداران- مجتمع تجاری هورام- طبقه اول- واحد 5

33282334

5

پرواز شادی گشت ایرانیان

سنندج- خیابان سعدی نرسیده به چهار راه جام جم

33663800-33663898

6

فراز کرد

سنندج- خیابان مردوخ جنوبی- جنب درب بیمارستان بعثت

33237777-33237727

7

ویان پرواز

سنندج- ابتدای خیابان مولوی

33281805-33247040

8

آوای سفر سبز

سنندج- خیابان حسن آباد- بالاتر از بانک مسکن

9-33291227

9

گشت ماداکتو

سقز- خیابان امام- روبروی بازار روز- مجتمع تجاری حسینی- طبقه اول- واحد 21

36230905 (هشت خط)

10

شانا گشت پارس (وایانای سابق)

سنندج- چهارراه فلسطین- روبروی بانک حکمت ایرانیان

33292222

11

کرد

سنندج- خیابان آبیدر- صادق آباد- برج آبیدر

33668318

12

فراز کرد 1

سنندج- خیابان فردوسی- جنب سینما

33226050

13

سورن سفر

سنندج- خیابان مردوخ جنوبی- نبش کوچه بهارستان ششم

8-33244427

14

آریا پرواز

سنندج- بلوار سید قطب- جنب بانک ملی

4-33284002

15

گل گشت کرد

بهترین سامانه خرید بلیط هواپیما قطار اتوبوس- رزرو هتل داخلی و خارجی


سنندج- بلوار سید قطب جنب بانک ملیکد 087

33244616-33246615

16

ساینا پرواز

سنندج- خیابان آبیدر- ابتدای بلوار شبلی- روبروی بنیاد جانبازان- پایین تر از قنادی بهران

33245890-33245841

17

آترا گشا

سنندج – میدان مادر- روبروی بازرگانی

33281300-33234163

18

شرکت ایرانگردی و جهانگردی

سنندج- مهمانسرای جهانگردی

33661773

19

شرکت ایرمان پرواز

سنندج- انتهای خیابان حسن آباد

33283262

20

کارن تور زاگرس

سنندج- خیابان پاسدارن- پاساژ برهان

33228282

21

پیک سلامت امید زندگی

سنندج- انتهای خیابان چهارباغ

33158121

22

کرد پرواز سنندج

سنندج- بلوار شبلی- میدان امام شافعی

33562022

23

وریا گشت

بانه- خیابان طالقانی- جنب باجه پستی- پایین تر از میدان قدس

34238559

24

رامیلا پرواز ایرانیان

بانه- خیابان امام- بالاتر از اداره برق

34262010

25

هانیس

بانه- خیابان قادر خان زاده- بالاتر از دبیرستان حجاب

34232835

26

گشتیاران

بیجار- خیابان الماسیه- روبروی کوچه وطنیان

38224453

27

آوینا پرواز ایرانیان

بیجار- خیابان برق- چهار راه پست- جنب دادگستری

38237720

28

کانی گشت سقز

سقز- میدان آزادی- برج سفید آهنی

36300373-36300372

29

گشت داتیس سقز

سقز- خیابان امام- مجتمع پوریا- طبقه اول

2-36300221

30

آژوان

سقز- خیابان امام- کوچه اسکندری- روبروی درب پشتی- پاساژ کردستان

36212720

31

فراز کرد 2

کامیاران- خیایان امام

35531552

32

هاوین سیر غرب

کامیاران- خیابان دکتر بهشتی، نبش کوچه فرهنگ

35525454

33

کارزان گشت شاران

سقز- میدان جمهوری- روبروی ساختمان پزشکان مهر

36308286

34

ریناس سیر سقز

سقز- خیابان امام- طبقه اول پاساژ وزیری

36226565

35

زریبار سیر مریوان

مریوان- چهار راه فهمیده- نبش شرقی چهار راه- جنب رستوران ژوان

34531334

36

سانا

مریوان- خیابان جمهوری- مجتمع تجاری یونس

34523221

37

هایا سفر

مریوان- بلوار شهید بارنامه حسینیه کوی شهدا- جنب بانک کشاورزی- پلاک 34

34520507

38

شانا گشت پارس 1

قروه- خیابان سید جمال الدین اسدآبادی- جنب پاساژ خیام

35244300-35244200

لیست رستورانهای شهر سنندج

ردیف

نام

آدرس

تلفن

1

شیدای کردستان

ابتدای خیابان شهید تعریف

09181710640

2

سید مهدی

خیابان شهدا، بالاتر از تاناکورا

09188716458

3

آبیدر

خیابان فلسطین، روبروی فرمانداری

09181719527

4

آریا

خیابان پاسداران، روبروی دانشگاه آزاد

33623424

5

امیریه

بلوار کردستان

33288567

6

مروارید

خیابان شهید نمکی

33238444

7

میدیا

روستای صلوات آباد

33462490

8

شادی

گریزه- روبروی جاده دوشان

33726159

9

خاطره خوب

خیابان حسن آباد

33284173

10

اوراز

خیابان آبیدر- کوچه میخک

33290259

11

طلوع

شهرک صنعتی شماره یک، جنب کارخانه شیر

09189707608

12

رزم آرا

روستای صلوات آباد

33462336

13

غروب

خیابان پاسداران، مجتمع تجاری کردستان

33283122

14

جهان نما

خیابان طالقانی، روبری دخانیات

33164212

15

زاگرس

روستای صلوات آباد

09189703305

16

امانیه

کمربندی آبیدر

09183808755

17

المپیک

خیابان پاسداران

09181718420

18

جمشید

خیابان مردوخ

33152625

19

ارم

خیابان طالقانی، جنب بوتان گاز

09188738310

20

فردوسی

خیابان فردوسی

33168209

21

خان سالار

خیابان پاسداران، روبروی دانشگاه آزاد

09183723528

22

دیدگاه

بلوار پاسداران، ابتدای دیدگاه

09183737445

23

صدف

صلوات آباد

09189999069

24

اریکه

خیابان مبارک آباد

09183710161

25

اصیل

خیابان معراج

09188728102

26

هشت چنار

صلوات آباد

09121114697

27

هفت دریا

بلوار سید قطب

09188717010

28

کردستان

نایسر

09183675324

29

حسنی

صلوات آباد

09188718870

30

چاو

تکیه و چمن، روبروی دانشگاه

09188737664

31

شبهای بهاران

بهاران 19/4

09180653009

32

گرینای

خیابان جام جم- روبروی صدا و سیما

09199990046

33

دیواخان شه‌بو

میدان مادر

09189699194