بلیط چارتر هواپیما | چارتر بلیط - charterbilit.com

بلیط چارتر هواپیما | چارتر بلیط - charterbilit.com

98/06/21        site-admin       مجله ی گردشگری

متن اخبار:  اگر به دنبال خرید بلیط هواپیما چارتر هستید چارتر بلیط در کنار شماست. خرید پرواز چارتر هواپیما همراه با پشتیبانی 24 ساعته را با چارتر بلیط تجربه کنید.

بلیط چارتر هواپیما

بلیط چارتر

شاید تا کنون به هنگام خرید بلیط هواپیما با عبارت پرواز چارتر و یا بلیط هواپیما چارتر برخورد کرده باشید. چارتر در لغت به معنی دربست اجاره کردن است. به عبارت دیگر هر وسیله‌ی نقلیه ای که دارای تعداد زیادی صندلی باشد می‌تواند چارتر شود. در کشور ما واژه‌ی چارتر بیشتر برای هواپیما مصطلح است. گاهی افراد، شرکت‌ها و یا آژانس‌های هواپیمایی بخشی و یا تمام صندلی‌های یک هواپیما را اجاره می‌کنند که در این صورت به آن‌ها چارتر کننده گفته می‌شود. ویژگی‌های مهم و تمایز دهنده‌ی پروازهای چارتر از پروازهای سیستمی چیست؟ پروازهای سیستمی همانطور که از نامشان پیداست طبق جدول زمان بندی مشخص و در مسیرهای مشخص انجام می‌شوند، در صورتی که پروازهای چارتری از این قاعده پیروی نمی‌کنند.

اما شاید شناخته شده ترین تفاوت پروازهای چارتری قیمت پایین‌تر آن‌ها تعریف شود. پس اگر می‌خواهید بلیط هواپیما ارزان تهیه کنید، چارتر گزینه‌ی خوبی است. البته توجه داشته باشید اساساً نرخ پروازهای چارتری به نسبت زمان به صورت متغیر محاسبه می‌شود. در حقیقت نرخ این گونه پروازها برای زمان‌های پرتقاضا تفاوت چندانی با پروازهای سیستمی ندارند. اما از طرف دیگر این نرخ در فصول خلوت تر به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد.

در عین حال امکان تغییر ساعت و تاریخ پرواز چارتری از طرف مسافر وجود ندارد. البته لازم به ذکر است بلیط هواپیما چارتر فقط در شرایط بسیار خاص کنسل و وجه بلیط به مسافر بازگردانده می‌شود. در سامانه‌ی چارتر بلیط که در زمینه‌ی فروش آنلاین بلیط هواپیما خوشنام و قابل اعتماد است می‌توانید با یک بار جستجو لیستی از ارزان‌ترین و بهترین پروازهای چارتری را بیابید. در این صفحه می‌توانید خرید بلیط چارتر هواپیما به مقاصد مختلف و با ارزان‌ترین قیمت از تمامی ایرلاین‌ها را انجام دهید. کافیست در باکس جست و جوی بلیط در بالای این صفحه مبدأ و مقصد پرواز خود را تعیین کرده و خریدی آسان انجام دهید.


بلیط چارتر چیست؟

اگر تجربه سفر هوایی و خرید بلیط هواپیما داشته باشید حتما اصطلاح بلیط چارتر هواپیما را زیاد شنیده‌اید. به طور کلی دو نوع بلیط هواپیما وجود دارد: بلیط چارتر و بلیط سیستمی. بلیط سیستمی نرخ ثابتی دارد که از سوی مراجع مربوطه تعیین می‌شود، در حالی که قیمت بلیط چارتر اینگونه نیست و نوسانات زیادی دارد.
در حال حاضر، تعدادی چارترکننده وجود دارد که تمام یا تعدادی از بلیط‌های هواپیما را یک‌جا و اصطلاحا به صورت دربست خریداری می‌کنند تا این بلیط‌ها را به مرور زمان به فروش برسانند. چارترکننده‌ها برای اینکه تمام بلیط‌های‌شان به فروش برسد و صندلی‌هایشان خالی نماند قیمت‌ها را کاهش می‌دهند. طبیعی است که هر چه به زمان پرواز نزدیک می‌شویم، اگر بلیط‌ها هنوز موجود باشند، چارترکننده باز هم قیمت‌ها را کاهش می‌دهد. به همین دلیل است که قیمت پرواز چارتر در برخی از مواقع نسبت به بلیط سیستمی ارزان‌تر است. البته ارزان بودن بلیط چارتر هواپیما همیشگی نیست و در مواقع خاص اتفاق می‌افتد.


بلیط چارتر یا سیستمی؟

شاید تصور شود مسافرانی که بلیط هواپیما چارتر می‌خرند سفر بی‌کیفیت‌تری خواهند داشت، در حالی که چنین تصوری کاملا اشتباه است. خریداران بلیط هواپیما چارتر شرایط یکسانی را با خریداران بلیط سیستمی از لحاظ پرواز، نوع صندلی، کابین و پذیرایی تجربه خواهند کرد. حتی امکان خرید بلیط چارتر بیزینس کلاس هم وجود دارد. بنابراین شرایط پرواز میان بلیط هواپیما چارتر و سیستمی فرقی ندارد، اما در کل تفاوت‌هایی بین این دو وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌شود

چه زمانی بلیط چارتر نخریم؟


زمانی که با کودکان همسفر هستید.برای کودکان بلیط چارتر نخرید!

قیمت بلیط چارتر هواپیما برای تمام سنین یکسان است، در حالی که بلیط سیستمی برای نوزادان و کودکان با درصدی کاهش در قیمت فروخته می‌شود. بنابراین اگر به همراه کودک دلبندتان سفر می‌کنید شاید به صرفه‌تر باشد که به جای خرید بلیط چارتر، بلیط سیستمی بخرید. پیشنهاد ما این است که قیمت بلیط هواپیما چارتر را برای تمام همسفران‌تان محاسبه کنید و بعد بلیط سیستمی همان مسیر را با لحاظ کردن بلیط ارزان‌تر برای نوزادان و کودکان حساب کرده و در نهایت و مجموع هزینه‌ها را با هم مقایسه کنید.

زمانی که از انجام سفر خود اطمینان ندارید.
بلیط چارتر معمولا کنسلی ندارد

بلیط چارتر هواپیما را تنها در شرایطی بخرید که از سفرتان کاملا مطمئن هستید، زیرا تعداد کمی از بلیط‌های چارتر کنسلی دارند. علاوه بر این درصد جریمه کنسلی بلیط‌های چارتری بالاست. در حالی که این امکان برای بلیط سیستمی وجود دارد و شما بخشی از مبلغ بلیط را پس از کسر جریمه کنسلی دریافت خواهید کرد. ضمن اینکه هم در بلیط سیستمی و هم در بلیط چارتر امکان تغییر تاریخ و تغییر نام مسافر وجود ندارد؛ در صورت اشتباه یا نیاز به تغییر، باید بلیط قبلی استرداد و بلیط جدیدی صادر شود.

زمانی که در ایام پرسفر قصد سفر دارید.
بلیط چارتر الزاما ارزان نیست!

همیشه به دنبال خرید پرواز چارتر نباشید. همان طور که گفته شد بلیط چارتر به این دلیل در بسیاری از مواقع ارزان‌تر است که چارترکننده می‌خواهد تمام بلیط‌هایش را بفروشد، بنابراین قیمتش را کاهش می‌دهد. اما در ایام پرسفر سال که بلیط‌های چارترکننده به سرعت به فروش می‌روند، قیمت بلیط هواپیما چارتر معادل با قیمت بلیط سیستمی است و چه بسا در بسیاری از موارد در ایام پرسفر مانند تعطیلات، قیمت بلیط چارتر هواپیما گران‌تر از بلیط سیستمی باشد.

درباره بلیط چارتر

بلیط لحظه‌آخری هواپیما چیست؟

به بلیطهایی که بین یک هفته تا چند ساعت قبل از سفرهای خارجی و بین دو روز تا چند ساعت قبل از سفر داخلی خریداری می‌شود، بلیط لحظه آخری می‌گویند. مسافرت‌های ناگهانی و تمایل برخی مسافران به خرید ارزان‌تر بلیط دلایل اصلی خرید این نوع بلیط‌ها هستند.

چه زمانی برای خرید بلیط مناسب‌تر است؟

به طور کلی فرمول مشخصی برای تمام مقاصد وجود ندارد. اما معمولا بلیط‌ها در بازه زمانی ۶۰ تا ۱۵ روز پیش از سفر در گران‌ترین حالت خود هستند. بعد از این زمان‌چنانچه بلیط‌های زیادی ب فروش‌نرفته باشد بلیط‌های چارتری ارزان‌تر خواهند شد. اما در مورد بلیط‌های سیستمی معمولا خرید آنها قبل از ۶۰ روز مانده به‌سفر به صرفه‌تر است.

بلیط چارتر چیست و چه تفاوتی با بلیط سیستمی دارد؟

بلیط چارتر بلیطی است که توسط آژانس های هواپیمایی به صورت مستقیم به فروش می رسد و سود و ضرر آن به طور کامل به آژانس مربوط می شود. چرا که آژانس هواپیمایی صندلی‌های هواپیما را از پیش خریداری کرده است. این در حالی است که بلیط سیستمی کاملا در اختیار شرکت هواپیمایی است و قیمت آن بر اساس قوانین هواپیمایی کشور و خود ایرلاین تعیین می شود.

سفر با هواپیما چه معایب و محاسنی دارد؟

بنا به مقصدی که در نظر دارید انتخاب عقلانی متفاوت خواهد بود. از مزایای سفر هوایی به طور کلی سرعت و راحتی است. این آیتم‌ها در مورد مقاصد دورتر بیشتر جلوه می‌کنند. مسافران ماجراجو و تجربه‌گرایان معمولا از سفر هوایی گریزانند. این گروه که فرصت لذت بردن از مناظر و تجربه‌های بین راه را مهمترین دستاورد سفر می‌دانند، بزرگترین منتقدان این وسیله نقلیه اند.

اگر به دنبال خرید بلیط هواپیما بوده باشید حتما به واژه بلیط چارتر برخورد کرده اید. خیلی از افرادی که قصد مسافرت دارند هنگام تهیه بلیط هواپیما دنبال بلیط چارتر می گردند اما بهتر است قبل از هرگونه اقدام، مقداری در مورد مفهموم کلمه چارتر و سپس بلیط چارتر و پرواز چارتر اطلاعات کسب نماییم.
واژه چارتر(charter) به معنی دربست کرایه دادن و اجاره دادن است. در واقع چارتر به خدمتی گفته می شود که در طی آن، بخشی از اتاقهای یک هتل، صندلی های یک هواپیما، قطار، اتوبوس و ... و در برخی موارد تمامی آنها، به صورت یکجا اجاره داده شده می شود و شرکت اجاره کننده از طریق کانالهای خود اقدام به فروش آنها مینماید. در واقع چارتر کردن به معنی خرید یا اجاره عمده است اما نکته قابل توجه آن است که وقتی این اقدام انجام می شود در کل مبلغ ارزانتری نسبت به زمانی که قرار است به ازای هر واحد مبلغی پرداخت شود جابجا می شود. همانطور که متوجه شدید واژه چارتر تنها در بلیط های هواپیما خلاصه نمی شود و در بسیاری از خدمات مفهوم دارد اما از آنجا که موضوع اصلی این مقاله سفرهای هوایی و بلیط چارتر هواپیما است به صورت دقیق تر فقط راجع به چارتر در هواپیما صحبت می کنیم.
پس از مشخص شدن واژه چارتر، سوالی که پیش می آید کاربرد آن در پروازهای هوایی است. چارتر در چند شاخه در پروازهای هوایی کاربرد دارد که در ادامه به شرح هریک از آنها می پردازیم.

خرید بلیط چارتر هواپیما

برای خرید بلیط چارتر هواپیما می توانید از فرم بالای همین صفحه استفاده نمایید. بلیط چارتر نوعی از بلیط های پروازهای هواپیمایی است که غالباً توسط دفاتر خدمات مسافرتی (آژانسهای مسافرتی) به فروش می رسد. در واقع این دفاتر طی مذاکره با شرکتهای هواپیمایی بخشی از ظرفیت آنها را برای خود کرایه می نمایند و خود مسئول فروش آن ظرفیت می شوند. در این روش به آن شرکت هواپیمایی، چارتر دهنده و به آن دفتر خدمات مسافرتی چارتر کننده می گویند. کسانی که قصد مسافرت و خرید بلیط چارتر هواپیما رادارند باید به چارتر کننده آن(دفتر خدمات مسافرتی) مراجعه نمایند. شایان ذکر است مسئولیت قیمت گذاری نیز بر عهده چارتر کننده است و چارتر دهنده وظیفه ای در این خصوص ندارد. اگر قرارداد چارتر بین یک چارتر دهنده و یک چارتر کننده انجام شود مسئولیت فروش کامل ظرفیت چارتر شده و ریسک آن که در اینجا منظور صندلی های هواپیما است نیز بر عهده چارتر کننده است. به عبارت دیگر در صورتی که چارتر کننده (دفتر خدمات مسافرتی) نتواند همه ظرفیتی را که اجاره نموده است، استفاده کند یا به فروش برساند چارتر دهنده (شرکت هواپیمایی) تعهدی ندارد و او مبلغ اجاره منعقد شده را دریافت خواهد نمود. به همین دلیل، نرخ بلیط چارتر ثابت نیست و در مقاطع مختلف زمانی دارای نوسان می شود چراکه چارتر کننده سعی دارد با کاهش یا افزایش بلیط هواپیما در لحظات مختلف از یکسو تمام صندلی هایی را که از ایرلاین اجاره نموده به فروش برساند و از سوی دیگر، از عواید اقتصادی مناسبی بهره مند شود.
نکته ای که در مورد تغییرات نرخ بلیط چارتر وجود دارد آن است که به طور کلی هرچه بیشتر به زمان پرواز نزدیک می شویم بهای بلیط چارتر ارزان می شود تا زودتر به فروش برسد. دلیل این موضوع آن است که چارترکننده بیم آن دارد که ممکن است همه ظرفیت اجاره شده پر نشود اما در صورتی که احساس کند تقاضا برای آن بلیط چارتر زیاد است و درواقع مسافرت زیادی قرار است در آن زمان انجام شود ممکن است قیمت بلیط خود را افزایش دهد. این اتفاق یعنی افزایش و کاهش قیمت بلیط چارتر، به کررات در سال اتفاق می افتد. مثلا در زمانی مثل عید نوروز یا فصل تابستان یا برخی مناسبتهای مذهبی، ملی و یا تعطیلات خاص تقاضا برای سفر زیاد است و نرخ بلیط چارتر افزایش می یابد اما در برخی زمانهای دیگر مثل در شرایط بدی آب و هوا که سفر کمتر انجام می شود قیمت بلیط چارتر کاهش می یابد.

نکته قابل توجه دیگر در مورد بلیط چارتر آن است که برخی مسیرها مثل مشهد، کیش، استانبول، دبی و ... همیشه با استقبال مسافران مواجه هستند و در مقاطع زمان بلندتری مثلاً در تمام طول سال در اجاره چارتر کننده ها هستند و همه بلیط های آنها چارتری است. اغلب در مسیرهای پرتردد، بلیط های چارتری برای شرکتهای هواپیمایی نیز مناسب است به این ترتیب ایرلاینها می توانند حداکثر ظرفیت خود را با قیمت مناسب به چارتر کننده کرایه دهند تا دیگر دغدغه ای در مورد فروش جزئی آن نداشته باشند. گاه پیش می آید که چند دفتر خدمات مسافرتی با هم یکی می شوند و نماینده آنها، طرف قرارداد با شرکت هواپیمایی می شود در این صورت آنها ظرفیتی را که از شرکت هواپیمایی اخذ نموده اند در داخل بین خود تقسیم و خرد می نمایند.

خصوصیات بلیط هواپیما چارتر

همانطور که عنوان شد قیمت بلیط چارتر متغیر است و این به نفع مسافر است که بتواند بلیط مورد نظر خود را با قیمت مناسب پیدا و اقدام به خرید بلیط هواپیما چارتر نماید. برای این منظور کافیست مدتی نوسان قیمت بلیط ها را رصد نمایید تا بتوانید بهترین قیمت را در زمان مناسب پیدا نمایید. اگر مدتی به این امر مبادرت ورزید یا از تجربه افراد آگاه استفاده نمایید حتی می توانید پیش بینی نمایید که در چه زمانی قیمت بلیط چارتر کاهش می یابد. باید گفت معمولاً در زمانهایی که عموم مردم درگیر مشغله های خود هستند بلیط هواپیما چارتر با کاهش محسوسی روبرو می شود. یکی از این ایام اسفند ماه هر سال است که همه مشغول امور خانه و خرید عید هستند و بهترین زمان برای مسافرت محسوب می شود. مثلاً اگر بتوانید از قبل طوری برنامه ریزی نمایید که در این ماه وقت آزاد پیدا کنید می توانید بلیط چارتر با قیمت مناسبی برای جزیره کیش پیدا کنید و از آرامش و خلوتی آنجا در آن وقت سال لذت هم ببرید. همین شرایط ممکن است درست بعد از تعطیلات عید نوروز که همه از مسافرت برگشته اند نیز به وجود بیاید. این یک ویژگی مطلوب بلیط هواپیما چارتر است که در زمانهای کم سفر، قیمت بلیط آنها کاهش می یابد و در این زمان هرچه به زمان پرواز نزدیکتر بشویم این کاهش بیشتر هم می شود. اصطلاح بلیط لحظه آخری هم به همین جریان گفته می شود. کافیست یک ساک آماده مسافرت داشته باشید و قیمت بلیط چارتر در لحظات نزدیک به پرواز را چک نمایید و هر وقت قیمت بلیط با کاهش خوبی روبرو شد بلافاصله نسبت به خرید بلیط هواپیما چارتر اقدام نموده و مسافرت خود را انجام دهید.
ارزان شدن نرخ بلیط هواپیما و انجام مسافرت توسط شما یک معامله برد – برد است چراکه چارتر کننده توانسته صندلی خود را بفروشد و شما هم توانسته اید با قیمت مناسب خرید بلیط چارتر خود را انجام داده و به مسافرت بروید. در گذشته آژانسهای مسافرتی از شیوه های دیگری مانند پیامک، ایمیل و ... مسافران را از وجود بلیط های چارتر ارزان قیمت آگاه می کردند اما امروزه با به وجود آمدن سایتهای مختلف فروش بلیط هواپیما چارتر مثل چارتر بلیط می توانید خودتان به طور آزاد در جریان کلیه بلیط ها و قیمتها قرار بگیرید، آنها را مقایسه نموده و در نهایت بلیط مورد نظر خود را خریداری نمایید.
شایان ذکر است در فصول سفر اغلب قیمت بلیط چارتر با قیمت بلیط سیستمی تفاوت چندانی ندارد. چون در این شرایط به اندازه کافی درخواست برای سفر وجود دارد و چارتر کننده معمولا لزومی برای پایین آوردن نرخ بلیط هواپیما چارتر نمی بیند. در این شرایط ممکن است حتی بهای بلیط چارتر گران تر از بلیط سیستمی هم بشود. در صورتیکه نرخ بلیط چارتر با بلیط سیستمی برابر بود بهتر است بلیط سیستمی تهیه نمایید. علت آن برخی معایب در بلیط هواپیما چارتر است که در صورت برابری نرخ توصیه به تهیه بلیط سیستمی می شود. در ادامه این مقاله برخی از این معایب خواهد آمد.
امکان لغو، انصراف، استرداد و تغییر زمان بلیط سیستمی آسان تر از بلیط چارتر است. معمولا هنگام لغو بلیط هواپیما چارتر جریمه زیادی به آن تعلق می گیرد و درصد قابل توجهی از مبلغ اصلی به شما برگردانده نمی شود. در برخی شرایط ممکن است بلیط اصلاً قابل لغو نباشد و هیچ هزینه ای بابت انصراف به شما برنگرد. همچنین در بلیط های چارتری، چنانچه همراه خود کودک (2 تا 12) سال داشته باشید، بلیط سیستمی نرخ کمتر و مخصوص به این سن را خواهد داشت اما در بلیط هواپیما چارتر نرخ بلیط برای این محدوده سنی مطابق نرخ بلیط بزرگسال محاسبه خواهد شد. در بلیط چارتر تنها برای افراد زیر دو سال که به آنها نوزاد اطلاق می شود قیمت بلیط تفاوت دارد.

بلیط چارتر ارزان

برای بسیاری از ما واژه چارتر به معنای ارزانترین بلیط هواپیماست در حالی که بلیط هواپیما چارتر لزوما و همیشه ارزانترین بلیط هواپیما موجود نیست. در واقع خرید بلیط ارزان چارتر لم مخصوص به خود را دارد و نیازمند زمانبندی و دقت مناسب است. با همه اینها آنچه مسلم است این است که خرید بلیط چارتر به نفع مسافر است. چرا که قیمت بلیط چارتر متغیر می باشد و این نوسان شرایطی را مهیا می سازد که مسافر بتواند راحت تر به بلیط چارتر ارزان و مورد نظر خود دست یابد.

پرواز چارتر

پرواز چارتر به پروازی گفته می شود که تمام یا بخشی از صندلی های هواپیما توسط چارتر کننده (دفتر خدمات مسافرتی) اجاره شده باشد. پرواز چارتر گاهی بنا به سفارش چارتر کننده در برخی مسیرها برقرار می شود ولی در هر صورت بلیط آن توسط چارتر کننده که اینجا آژانس مسافرتی است به فروش می رسد. در صورتیکه چارتر کننده یک آژانس مسافرتی باشد، پرواز چارتر معمولاً در مسیرهای پرتردد انجام می شود چراکه چارتر کننده تقریبا مطمئن است می تواند بلیط آن مسیرها را به فروش برساند و شرکت هواپیمایی هم درگیر مسائل خرده فروشی نمی شود.
در پرواز چارتر، تنها عملیات فروش بلیط توسط چارتر کننده صورت می گیرد اما سایر مسائل پروازی مثل حمل و نقل، باربری، تاخیر، لغو پرواز، بروز حوادث غير مترقبه برای مسافرین و هواپيما و... بر عهده شرکت هواپیمایی است و آژانس فروشنده بلیط مسئولیتی در این خصوص نداشته و پاسخگو نخواهد بود.
پرواز های چارتری به انواع مختلف تقسیم می شوند که به شرح ذیل است:

چارتر کامل (Full Charter): اجاره کامل کلیه ظرفیت صندلی های یک هواپیما برای مقطع زمانی مشخص توسط چارتر کننده.

اجاره صندلی (Seat Charter): اجاره تعداد محدودی از صندلی های یک هواپیما توسط چارتر کننده برای یک دوره زمانی خاص. خود این نوع پرواز چارتر به سه مدل، سیت چارتر به صورت شناور (اجاره شناور صندلی)، سیت چارتر بک تو بک (Back To Back) (اجاره صندلی رفت و برگشت)، سیت چارتر به صورت مشخص (Block Seat) (اجاره صندلی های مشخص شده) تقسیم می شود.

هواپیمای چارتر

مفهوم هواپیمای چارتر با پرواز یا بلیط چارتر اندکی متفاوت است و نباید با آن اشتباه گرفته شود. منظور از هواپیمای چارتر هواپیماهایی با ابعاد کوچکتر هستند که کمتر از 10 نفر مسافر را جابجا می کنند. این هواپیماها با دارا بودن فضای خصوصی و لوکس، معمولا از جانب شخصیتهای مختلف تجاری و سیاسی و ... جهت تسهیل و تسریع در روند پرواز اجاره می شوند.

بلیط چارتر مشهد

همانطور که می دانید بلیط چارتر مشهد یکی از پر فروش ترین بلیط های هواپیما در پروازهای داخلی می باشد. از این رو بدیهی است که این حجم از تقاضا موجب گردد تا خرید بلیط چارتر مشهد در تعطیلات و سایر سیزن های سفر با کمی دشواری صورت پذیرد. موضوعی که سبب شده است تا بسیاری از فعالان حوزه گردشگری، سامانه های خرید آنلاین بلیط هواپیما را در هر شرایط زمانی و مکانی برای خرید بلیط چارتر مشهد پیشنهاد کنند.

بلیط چارتر کیش

از نظر بسیاری از گردشگران بهترین زمان برای خرید بلیط چارتر کیش، اوایل دی ماه تا اواخر اردیبهشت ماه است. آب و هوای این جزیره در این ایام به قدری لطیف و فرح بخش است که هر مسافر خوش ذوقی را ترغیب به خرید یک بلیط چارتر کیش می کند.
برای رزرو بلیط چارتر کیش می توانید پس از انتخاب مسیر و تکمیل فیلدهای "تاریخ سفر" و "تعداد مسافران" در سامانه  چارتر بلیط، خریدی مناسب و مقرون بصرفه را تجربه نمایید.

بلیط چارتر استانبول

بر اساس آمارها استانبول از جمله محبوبترین مقاصد گردشگری ایرانیان است از این رو اطلاع از قیمت بلیط چارتر استانبول برای بسیاری از مسافران پروازهای بین المللی حائز اهمیت است. لذا اگر به دنبال خریدی ارزان و مقرون بصرفه برای سفرهای خارجی خود هستید، رزرو بلیط چارتر استانبول در پائیز و زمستان را از یاد نبرید.
همچنین برای اطلاع از آخرین تغییرات نرخی بلیط چارتر استانبول می توانید به سامانه جامع خرید بلیط 
چارتر بلیط مراجعه نمایید.

بلیط چارتر (چارتر بلیط: charterbilit.com)

برای خرید بلیط چارتر هواپیما با تمام ویژگی هایی که در این مقاله ذکر شده است، می توانید از فرم بالای همین صفحه استفاده نمایید. سایت charterbilit.com با پوشش همه انواع بلیط چارتر و سیستمی مجموعه کاملی از بلیط های هواپیماهای مسافربری کشور را فراهم نموده است. شما می توانید به راحتی با جستجو در مسیر مورد نظر، به انواع مختلفی از بلیط های چارتری و سیستمی دسترسی پیدا کنید و در میان آنها بلیط مورد نظر را انتخاب کنید. چارتر بلیط : بلیط های چارتری و سیستمی و مشخصات دیگری از هرکدام مانند شرکت هواپیمایی، نام هواپیما و ... را به تفکیک و به وضوح برای شما نمایش می دهد تا بتوانید براحتی برای خرید بلیط چارتر هواپیما مورد نظر اقدام نمایید.
نکته قابل توجه در سایت چارتر بلیط آن است که بلیط های نمایش داده شده تنها مربوط به چارترکننده های معتبر است و جای هیچگونه نگرانی برای خرید آنها نیست. شما می توانید با چند کلیک ساده، بلیط مورد نظر را خرید و پس از دقایقی آن را در ایمیل خود دریافت نموده و به همین سادگی از خرید و سفر خود لذت ببرید!

زمانی که شما قصد رفتن به مسافرت را دارید و میخواهید برای خرید بلیط هواپیما اقدام کنید حتما در جستجوهای خود به واژه " بلیط چارتر" برخورد کرده اید و این نکته را می دانید که بلیط هواپیمای چارتری نسبت به بلیط های سیستمی ویژگی های بهتری دارند. اما منظور از این بهتر بودن چیست و چگونه می توانیم از این بهتر بودن به نحو احسن استفاده کنیم؟

ما در اینجا اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم تا با شرایط بلیط و پروازهای چارتری بهتر و بیشتراز قبل آشنا شوید:

چارتر"charter " در لغت به معنی دربست و یک جا کرایه کردن است. در واقع چارتر به شرایطی گفته می شود که در آن بخشی از صندلی های یک هواپیما ، قطار، اتوبوس و یا حتی اتاق های یک هتل به صورت یک جا اجاره داده می شود. پس در اینجا متوجه می شویم که چارتر فقط مخصوص بلیط هواپیما نیست و در موارد مختلف کاربرد دارد. اما ما در اینجا با مبحث بلیت هواپیمای چارتری سرو کار داریم.
زمانی که میخواهیم بلیط هواپیمای چارتری تهیه کنیم در واقع مبلغ کمتری را نسبت به زمان های دیگر پرداخت می کنیم. درست مثل خرید عمده و خرید جزیی یک کالا؛ در خرید عمده شما مبلغ کمتری را نسبت به خرید خرد پرداخت می کنید، به این ترتیب سود بیشتری هم نصیبتان می شود. در بلیط های چارتری هم سود بیشتری نصیب شما و هم نصیب فروشنده بلیط خواهد شد و در مجموع در هزینه ها صرفه جویی می شود
اکنون که با مفهوم لغوی واژه چارتر آشنا شدیم به معرفی کاربردهای آن در پروازهای هواپیمایی می پردازیم:
بلیط چارتر نوعی از بلیط پروازهای هواپیمایی است که توسط آژانس های مسافرتی به فروش می رسد؛ به این ترتیب که معامله ای بین شرکت های هواپیمایی و دفاتر فروش بلیط صورت می پذیرد. شرکت های هواپیمایی بخشی از ظرفیت خود را به این دفاتر اجاره می دهند و مسئولیت فروش هم به عهده همین آژانس های مسافرتی است. در این روش به شرکت های هواپیمایی (ایرلاین ها) که تمام یا بخشی از صندلی های پروازش را اجاره می دهد "چارتر دهنده" و به آژانس مسافرتی که این صندلی ها را اجاره می کند "چارتر کننده" می گویند.

خرید بلیط چارتر هواپیما
حال اگر شما قصد خرید بلیط چارتر را دارید نمی توانید آن را مستقیم از شرکت های هواپیمایی تهیه نمایید بلکه باید به آژانس های مسافرتی که چارتر کننده هستند مراجعه کنید. بد نیست این نکته را هم بدانید که بهای بلیط را هم همین آژانس های مسافرتی تعیین می کنند؛ زیرا که مسئولیت کامل فروش بلیط برعهده آنهاست. به این ترتیب اگر چارتر کننده موفق به فروش همه ظرفیتی که اجاره کرده است نشود شرکت های هواپیمایی یا چارتر دهنده هیچ گونه تعهدی نسبت به این امر ندارند و تمام اجاره خود را به طور کامل دریافت می کنند. شاید دلیل اینکه نرخ بلیط های چارتری ثابت نیست همین موضوع باشد که آژانس ها بسته به شرایط موجود و در خواست مسافران قیمت ها را دچار نوسان میکنند تا بتوانند تمام ظرفیت خود را به فروش برسانند.

نکته قابل توجه این است که معمولا هر چه به زمان پرواز نزدیک تر می شویم قیمت بلیط چارتر ارزان تر می شود. زیرا این ترس در آژانس های مسافرتی که چارتر کننده هستند وجود دارد که نتوانند تمام بلیط های اجاره ای خود را به طور کامل به فروش برسانند؛ برای همین قیمت بلیت را کاهش می دهند. اما عکس این موضوع هم وجود دارد و آن زمانی است که تقاضا برای خرید بلیط های چارتری زیاد است . معمولا در زمان عید نوروز یا تعطیلات تابستانی و یا مناسبت های مذهبی و ملی که تعداد مسافران رو به افزایش است قیمت بلیط های چارتری هم افزایش پیدا میکند.

البته در پرواز های برخی مسیرهای پر تردد داخلی مثل 
تهران- کیش یا تهران - مشهد و یا پرواز های خارجی مثل تهران- دوبی یا تهران - استامبول که تقاضا برای خرید بلیط هواپیمای چارتر زیاد است معمولا بلیط آن ها به صورت سالانه توسط آژانس های مسافرتی خریداری می شود و شما می توانید بلیط سفر خود را با ارزان ترین قیمت تهیه فرمایید. البته این شرایط در برخی مواقع سال مثل عید نوروز که تقاضا زیاد است ممکن است وجود نداشته باشد و حتی بلیط ها گران تر از حد معمول خود به فروش برسند.

خصوصیات بلیط هواپیما چارتر
بزرگترین ویژگی بلیط های چارتری متغیر بودن قیمت آنهاست. این مزیت به نفع مسافرانی است که این گونه بلیط ها را تهیه می کنند، چرا که آنها می توانند با کمی جستجو و صرف وقت و استفاده از مشاوره افرادی که در این زمینه خبره هستند از زمان کاهش قیمت ها آگاهی پیدا کنند و به این ترتیب ارزان ترین بلیط چارتری را برای خود خریداری نمایند. اگر مدتی وقت خود را در این راه صرف کنید از زمان های کاهش قیمت بلیط آگاه می شوید و میتواننید پیش بینی کنید که چه زمانی میتوان مبادرت به خرید بلیط ارزان نمود.

در اغلب اوقات آژانس های مسافرتی تلاش می کنند برای آنکه متحمل ضرر نشوند بلیط های خود را با سود کم و با روش های مختلف تبلیغاتی و اطلاع رسانی های گوناگون به فروش برسانند. در این مواقع است که شرایط ایده آل خرید بلیط هواپیما برای شما فراهم می شود. مثلا در مواقعی از سال مانند اسفند ماه که مردم بیشتر درگیر کارهای مربوط به عید نوروز و امور مرتبط با خانه داری هستند شما می توانید با یک جستجوی ساده وسریع و سر زدن به سایت های فروش بلیط هواپیما از جمله چارتر بلیط  اقدام به خرید بلیط تهران – کیش نمایید و روزهای خوش پایان سال را به همراه خانواده در سواحل نیلگون و آرام خلیج فارس بگذرانید و لحظات خاطره انگیزی را به ثبت رسانید. این شرایط در مواقع دیگرسال مانند نیمه دوم فروردین ماه هم وجود دارد که مسافرت های نوروزی به پایان رسیده و شما می توانید با یک برنامه ریزی دقیق و حساب شده سفری زیارتی به مشهد مقدس داشته باشید و درجوار آرامگاه امام رضا (ع) لحظاتی معنوی را سپری نمایید.

پس بهطور خلاصه می توان گفت که بلیط چارتر در فصلهای کم سفر یا زمان نزدیک به تاریخ پرواز مقرون به صرفه است و می توانید به جای آنکه سراغ گزینه بلیط های سیستمی بروید، بلیط چارتر را برای خود انتخاب نمایید.

اصطلاح "تور لحظه آخری " هم به همین جریان گفته می شود. کافی است که شما همیشه وسایل سفرتان مهیا باشد تا با سر زدن به سایت های خرید بلیط ،ارزان ترین و با کیفیت ترین پرواز چارتری را برای خود انتخاب کنید. این مسئله هم به نفع آژانس های هواپیمایی و هم به نفع مسافران است .زیرا به این ترتیب چارتر کننده ها موفق به فروش بلیط های خود شدند و مسافران هم توانستند آنها را به پایین ترین قیمت ممکن خریداری نمایند.

از جمله معایب بلیط های چارتری این است که آنها قابلیت استرداد، لغو، کنسلی و یا تغییر زمان پروازرا ندارند. یعنی بر خلاف بلیط های سیستمی شما نمیتوانید به راحتی بلیط خود را کنسل یا تاریخ آن را تغییر دهید؛ اگر این شرایط هم وجود داشته باشد باید بهای سنگینی برای این کار پرداخت شود که گاه برابر با کل قیمت بلیط است. همچنین اگر در پرواز با بلیط های چارتری کودک 2 تا 12 سال همراه خود دارید بهای بلیط آن ها هم باید مانند بزرگسالان پرداخت شود در حالی که با پروازهای سیستمی مبلغ کمتری را باید بپردازید.

پرواز چارتر
هواپیماهای چارتر، از لحاظ اندازه کوچک تر هستند و قابلیت جابجایی کمتر از ۱۰ نفر مسافر را دارند. این هواپیماها، فضایی کاملا خصوصی را برای مسافر فراهم میکنند و به مراتب لوکستر و راحتتر از دیگر هواپیماهای مسافرتی هستند. هواپیماهای چارتر معمولاً توسط شخصیتهای مهم، به ویژه تجاری و سیاسی جهت تسریع و تسهیل روند پرواز اجاره میشوند.

انواع چارتر

1-چارتر کامل یا full charter

2-چارتر صندلی یا seat charter


در حالت اول کلیه صندلی های یک هواپیما در یک مدت خاص توسط چارتر کننده اجاره می شود اما در حالت دوم تنها تعداد محدودی از صندلی های هواپیما در اختیار آژانس مسافرتی قرار می گیرد. البته چارتر صندلی خود به سه دسته تقسیم می شود که عبارتند از: 1- سیت چارتر به صورت شناور (چارتر شناور) 2- سیت چارتر بک تو بک(اجاره صندلی به صورت رفت و برگشت) 3- سیت چارتر به صورت مشخص(اجاره صندلی های مشخص شده).

پرواز چارتر ارزان
در ذهن بسیاری از افراد کلمه چارتر به معنای ارزان ترین بلیط هواپیماست، در حالی که باید بدانید بلیط هواپیما چارتر در بیشتر مواقع ارزان ترین بلیط هواپیما موجود نیست. پس باید بدانید که خرید بلیط چارتر ارزان اصول مخصوص به خود را دارد و خواهان یک زمان بندی دقیق و دقت بسیار بالاست. با توجه به تمام این ها باید آگاه باشید که خرید بلیط چارتر لزوما به نفع مسافر است؛ زیرا که قیمت بلیط چارتر تغییر می کند و این بالا و پایین رفتن شرایطی را فراهم کرده تا مسافر بتواند به راحتی بلیط چارتر ارزان خود را خریداری نماید.

هواپیمای چارتر
مفهوم و معنای هواپیمای چارتر با بلیط یا پرواز چارتر کمی متفاوت است و نباید آن ها را به جای یکدیگر به کار برد. منظور از هواپیمای چارتر هواپیمایی است که ابعاد بسیار کوچکی دارد که معمولا کمتر از 10 مسافر داخل آن سوار می شوند. این هواپیماها که فضایی شخصی و بسیار شیک دارند، توسط شخصیت های تجاری و سیاسی و برای سرعت بخشیدن به پرواز، اجاره داده می شوند.


بلیط چارتر مشهد
یکی از پرفروش ترین بلیط های پروازی در کشور ایران، بلیط چارتر مشهد است که طرفداران بسیاری دارد. به سبب این حجم از تقاضای بالا در تعطیلات و فصول مختلف سفر، خرید بلیط چارتر مشهد با دشواری انجام می پذیرد. همین امر باعث شده است تا بسیاری از فعالان حوزه توریسم، سامانه های خرید آنلاین بلیط هواپیما را برای خرید بلیط چارتر مشهد پیشنهاد نمایند.

بلیط چارتر کیش
همان طور که می دانید بهترین زمان سفر به جزیره کیش و خرید بلیط چارتر کیش، اویل دی ماه تا پایان اردیبهشت است. در واقع در این روزها به قدری هوای کیش لذت بخش و جذاب است که شما را مجبور می کند تا یک بلیط چارتر کیش خرید و راهی این جزیره زیبا شوید.

بلیط چارتر : با چارتر بلیط
راحت ترین کار برای خرید بلیط هواپیمای چارتری یا سیستمی این است که به سامانه چارتر بلیط مراجعه و بهترین و ارزان ترین بلیط ها را برای خود خریداری فرمایید؛ زیرا که این سامانه تنها بلیط های مربوط به چارتر کننده های معتبر را ارائه می دهد. کافی است وارد سامانه چارتر بلیط شوید و با انتخاب شهر مبدا و مقصد وهمچنین با لحاظ کردن فیلتر های موجود انتخاب سریع و ایمنی داشته باشید و از سفر در کنار خانواده خود نهایت لذت را ببرید!

بلیط چارتر هواپیما

پرواز چارتر به اکثر نقاط جهان

بلیط چارتر واژه ای آشنا برای مسافران است، بسیاری از مسافران بلیط چارتر را بر بلیط سیستمی ترجیح می دهند و به دنبال بلیط چارتر هستند. اما چرا؟!! همراه ما باشید تا با بلیط چارتر بیشتر آشنا شوید

بلیط چارتر چیست؟

بلیط چارتر اکثرا توسط مجریان برگزار تور مسافرتی ارائه می شوند، برگزار کنندگان تور برای تورهای مسافرتی کل و یا تعداد قابل توجهی از صندلی های هواپیما را از قبل اجاره می کنند و در صورتی که ظرفیت تعداد مسافران تور تکمیل نشود، صندلی های باقی مانده را برای مسافرانی که تنها بلیط هواپیما می خواهند به صورت بلیط چارتر به فروش می رسانند.

بلیط چارتر برای چه مسیرهایی وجود دارد؟

بلیط چارتر معمولا برای مسیرهای پر رفت و آمد پروازی است، در حال حاضر در ایران بلیط چارتر داخلی و هم بلیط چارتر خارجی وجود دارد، چارتر بلیط که بزرگترین مجری برگزار کننده تور در ایران، همواره برای مسیرهای پر رفت و امد خارجی مانند استانبول، آنتالیا، پکن، شانگهای، مسکو، بانکوک، پوکت، تایلند و ... بلیط چارتر دارد.

چگونه بلیط چارتر ارزان بخریم؟

این یک باور اشتباه است که بلیط چارتر همواره ارزان تر از بلیط سیستمی است، چرا که قیمت بلیط چارتر را چارتر کننده مشخص می کند، اما معمولا در بیشتر مواقع مخصوصا زمانی که سفر کمتر است احتمال این که بتوانید بلیط چارتر ارزان قیمت بخرید بسیار زیاد است، در این مواقع هر چه به ساعت پرواز بیشتر نزدیک شویم امکان اینکه بتوانیم بلیط با قیمتی ارزانتر بخریم افزایش می یابد.

بلیط چارتر خارجی

برای خرید بلیط چارتر در رزرواسیون  چارتر بلیط تنها کافی است مقصد مورد نظرتان را جستجو کنید ما به شما لیست تمام پرواز های سیستمی و چارتری را نمایش خواهیم داد شما می توانید با مقایسه پرواز از نظر قیمت ، ایرلاین، زمان پرواز و ... بهترین و مناسب ترین پرواز را انتخاب کنید و بلیط هواپیما دلخواهتان را در کمتر از چند دقیقه به صورت اینترنتی خریداری کنید رزرواسیون آنلاین بلیط چارتر بلیط یکی از معدود سایت های جامع در زمینه خرید اینترنتی بلیط هواپیما داخلی و خارجی است که علاوه بر امکان خرید بلیط هواپیما تمام ایرلاین های خارجی با ارزان ترین قیمت ممکن، امکان رزرو بلیط ایرلاین های داخلی ماهان، ایران ایر، معراج و ... را هم فراهم می نماید. در کنار تمامی این پروازهای سیستمی ارزان قیمت، امکان خرید بلیط چارتر مانند بلیط استانبول، بلیط آنتالیا، بلیط کوش آداسی، بلیط آنکارا، بلیط دبی، بلیط پکن، بلیط شانگهای، بلیط کوالالامپور، بلیط بانکوک، بلیط مسکو و ... در این سامانه وجود دارد که مطمئنا به دلیل چارتر بودن قیمت های ارزان تری دارند و نکته آخر "رزرو آنلاین بلیط است که در لحظه صادر و به ایمیل شما ارسال می گردد."

بلیط لحظه اخر چارتر

قیمت بلیط چارتر با استقبال مسافران رابطه مستقیم دارد و هر چه استقبال مسافران بیشتر باشد امکان خرید بلیط لحظه آخر چارتر کاهش می یابد و خب این می تواند منجر به از دست دادن شانس خرید بلیط هواپیما برای شما تمام شود، به همین دلیل تاکید می کنیم در اکثر مواقع مخصوصا فصل های پر سفر و تعطیلات خرید بلیط هواپیما را به لحظه آخر موکول نکنید.

مقایسه بلیط چارتر و سیستمی

قوانین کنسلی بلیط چارتر، چارتر کننده مشخص می کند، پس حتما قبل از خرید بلیط چارتر از قوانین کنسلی با خبر شوید.

بلیط های سیستمی قابل استرداد هستند و اگر شما از پرواز منصرف شوید با کسر جریمه کنسلی پولتان به شما بازگردانده می شود اما ممکن است این اتفاق در بلیط چارتر رخ ندهد!!

در بلیط سیستمی قیمت بلیط هواپیما برای بزرگسال، کودک و نوزاد متفاوت است و این بدان معناست که افراد کم سن تر هزینه ی کمتری بابت بلیط پرداخت می کنند اما در بلیط چارتر چنین تفاوتی وچود ندارد.

قیمت بلیط چارتر توسط چارتر کننده مشخص می شود و قیمت بلیط سیستمی توسط شرکت هواپیمایی و معمولا قیمت بلیط چارتر متغیرتر از قیمت بلیط سیستمی است.

                                  ************

کد یاتا؟ IATA چیست ؟

کد یاتا ، همچنین به عنوان شناخته شده شناسه موقعیت یاتا ، کد یاتا ایستگاه و یا به سادگی شناسه موقعیت سه حرف کد تعیین بسیاری از است فرودگاه و مناطق شهری در سراسر جهان، تعریف شده توسط انجمن حمل و نقل بین المللی هوایی یاتا  کاراکترهایی که به طور برجسته روی برچسب های چمدان متصل در میزهای ورود به فرودگاه نمایش داده می شوند نمونه ای از روشی است که از این کدها استفاده می شود.

تعیین تکالیف این کدها توسط قطعنامه 763 IATA اداره می شود و توسط دفتر مرکزی IATA در مونترال اداره می شود . کدها به صورت نیمسالانه در فهرست راهنمای کدگذاری هواپیمایی IATA منتشر می شوند 

IATA همچنین کد هایی را برای ایستگاه های راه آهن و اشخاص قابل حمل در فرودگاه فراهم می کند . لیست از فرودگاه مرتب شده بر اساس کد یاتا در دسترس است. لیستی از کدهای ایستگاه راه آهن ، مشترک در توافقات بین خطوط هوایی و راه آهن مانند امتراک ، SNCF فرانسه راه آهن و راه آهن آلمان ، در دسترس است. بسیاری از ادارات راه آهن لیست کدهای مخصوص به ایستگاه های خود را دارند ، مانند لیست کدهای ایستگاه آمتراک .

لیست فرودگاه ها با کد IATA : A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z

 لیست فرودگاه ها با کد ICAO


تاریخچه و قراردادها

کدهای فرودگاهی از این راحتی برخوردار نبود که خلبانان را برای شناسایی موقعیت در دهه 1930 به ارمغان آورد. در ابتدا ، خلبانان ایالات متحده از کد دو حرفی از سازمان ملی هواشناسی (NWS) برای شناسایی شهرها استفاده می کردند. این سیستم بدون داشتن شناسه NWS برای شهرها و شهرها غیرقابل کنترل بود و بدین ترتیب ، یک سیستم سه نامه ای از کدهای فرودگاه اجرا شد. این سیستم برای 17.576 جایگشت مجاز است ، با فرض اینکه همه حروف را می توان در رابطه با یکدیگر استفاده کرد. 

پیش از این ، کدهای فرودگاهی به سه حرف اول شهری که در آن قرار گرفته اند ، نامگذاری شده اند: ATL برای آتلانتا ، SIN برای سنگاپور ، ASU برای Asunción ، MEX برای مکزیکوسیتی ، DEN برای دنور . IST برای استانبول ؛ و یا ترکیبی از حروف در نام آن، EWR برای نیوآرک ، GDL برای گوادالاخارا ، JNB برای ژوهانسبورگ ، HKG برای هنگ کنگ، SLC برای سالت لیک سیتی و WAW برای ورشو . برخی از فرودگاههای ایالات متحده کدهای NWS خود را حفظ کرده و در انتها فقط یک X را اضافه کردند ، مانند LAX برای لس آنجلس ، PDX برای پورتلند و PHX برای ققنوس . 

گاهی اوقات کد فرودگاه ، تلفظ را به جای املاء ، مانند NAN ، بیان می کند ، که بیانگر تلفظ "نادی" است[andinandi] در فیجیان ، جایی که "د" به عنوان توقف پیش از حرکت شناخته می شود 

به دلایل بسیاری ، برخی از کدهای فرودگاه با برنامه معمولی که در بالا توضیح داده شده است مطابقت ندارند. برخی فرودگاه ها، به عنوان مثال، عبور شهرداری های مختلف و یا مناطق، و بنابراین، کدهای استفاده مشتق شده از برخی از نامه های خود را، و در نتیجه انجمنها برای D allas / F ORT W ORTH ، DTW برای D etroi تی - W آینه شهرستان ، LBA برای L eeds - B رادفورد ( irport) ، MSP برای M inneapolis- S از Aint P aul ، و RDU برای Raleigh- DU Rham را .

کانادا دارای کدهایی مانند YUL در مونترال و YEG در ادمونتون است. در ابتدا از دو حرف برای شناسایی یک ایستگاه گزارشگر هواشناسی در دهه 1930 استفاده می شد. علاوه بر این ، قبل از کد دو حرف یک Y (به معنی "بله") بود که ایستگاه گزارشگری با یک فرودگاه در آن قرار داشت ، یا یک W (به معنی "بدون") که ایستگاه گزارشگری با یک فرودگاه مشترک نبود. ، و همچنین یک U که ایستگاه گزارشگری با یک چراغ غیر جهت دار در آن قرار داشت . اگر دو حروف آخر کد توسط فرودگاه دیگری در کانادا گرفته شده بود ، یک X انتخاب می شود و اگر مکان یابی می تواند منجر به سردرگمی با شناسه سه نامه ای آمریکا شود ، یک Z انتخاب شد.

شهرهایی که دارای چندین فرودگاه هستند

 

در کلان شهرها ، کدهای فرودگاه اغلب به جای شهری که در آن سرویس می شود ، نام خود را از فرودگاه گرفته اند ، در حالی که کد دیگری نیز رزرو شده است که به خود شهر مربوط می شود. برای مثال:

پکن (BJS) - پایتخت (PEK) و Nanyuan (NAY) ، و فرودگاه بین المللی پکن داکسینگ (PKX) در دست ساخت.( خرید بلیط هواپیما تهران به پکن)

برلین (BER) - Tegel (TXL) و Schönefeld (SXF) و در دست ساخت فرودگاه فرودگاه براندنبورگ برلین (BER). این شهر همچنین قبلاً فرودگاه دیگری به نام تمپلف (THF) داشت که هم اکنون بسته است.(خرید بلیط هواپیما تهران به برلین)

بخارست(BUH) - Otopeni (OTP) نام دارد که از اوتوپنی جایی که این فرودگاه در آن واقع شده است ، در حالی که این شهر همچنین دارای یک فرودگاه تجاری در محدوده شهر با نام Băneasa (BBU) است.(خرید بلیط هواپیما تهران به بخارست)

بوئنوس آیرس (BUE) - Ezeiza (EZE) پس از حومه شهر Ezeiza Partido که فرودگاه در آن قرار دارد ، نامگذاری شده است ، در حالی که Aeroparque Jorge Newbery (AEP) در شهر مناسب است.(خرید بلیط هواپیما تهران به بوئنوس - آیرس)

شیکاگو (CHI) - اوهار (ORD) ، نام اوچارد فیلد ، نام سابق فرودگاه و میدوی (MDW) خرید بلیط ارزان تهران شیگاگو

جاکارتا (JKT) - Soekarno-Hatta (CGK) نامگذاری شده است از Cengkareng ، منطقه ای که در آن فرودگاه قرار دارد ، در حالی که این شهر همچنین یک فرودگاه دیگر به نام Halim Perdanakusuma (HLP) دارد. JKT سابقاً به فرودگاه پیشین شهر یعنی فرودگاه کمایوران اشاره داشت که در اواسط دهه 1980 تعطیل شد.

 خرید اینترنتی بلیط تهران جاکارتا

لندن (LON) - هیترو (LHR) ، گاتویک (LGW) ، لندن سیتی (LCY) ، استنستد (STN) ، لوتون (LTN) و ساوتند (SEN) بلیط ارزان تهران لندن

میلان (MIL) - مالپنسا (MXP) ، لاینات (LIN) و اوریو ال سریو (BGY)

مونترال (YMQ) - Trudeau (YUL) ، Mirabel (YMX) و Saint-Hubert (YHU)

مسکو (MOW) - شرمیتیوو (SVO) ، Domodedovo (DME) ، Vnukovo (VKO)

نیویورک سیتی (NYC) - جان اف کندی (JFK ، سابقا Idlewild (IDL)) ، La Guardia (LGA) و Newark Liberty (EWR)

اوزاکا (OSA) - Kansai (KIX) و Itami (ITM ، سابقا OSA)

پاریس (PAR) - اورلی (ORY) ، چارلز دوگل (CDG) ، لو بورژ (LBG) و بوویز (BVA)

ریو دوژانیرو (RIO) - Galeão (GIG) و Santos Dumont (SDU)

رم (ROM) - Fiumicino (FCO) و Ciampino (CIA)

سائوپائولو (SAO) - Congonhas (CGH) ، Guarulhos (GRU) و Campinas (VCP)

ساپورو (SPK) - Chitose در (CTS) و Okadama (OKD)

سئول (SEL) - اینچئون (ICN) و Gimpo (GMP ، سابقاً SEL)

استکهلم (STO) - Arlanda (ARN) ، Bromma (BMA) ، Nyköping – Skavsta (NYO) و Västerås (VST)

توکیو (TYO) - Haneda (HND ، سابقا TYO) و Narita (NRT)

تورنتو (YTO) - پیرسون (YYZ) ، اسقف (YTZ) ، همیلتون (YHM) و واترلو (YKF)

واشنگتن ، دی سی (WAS) - دالس (IAD) ، ریگان (DCA) و بالتیمور – واشنگتن (BWI)

یا استفاده از یک کد برای شهر در یکی از فرودگاه های اصلی و سپس اختصاص کد دیگری به فرودگاه دیگر:

بانکوک (BKK) - سوارنابومی (BKK) و دون مونانگ (DMK)

داکار (DKR) - سنگور (DKR) و Diass (DSS)

دالاس-فورت ورث (DFW) - خود نامگذاری شده (DFW) ، زمینه دوست داشتنی (DAL) ، Meacham (FTW) ، اتحاد (AFW) ، Addison (ADS)

دبی (DXB) - بین المللی (DXB) و آل مکتوم (DWC)

هیوستون (HOU) - فرودگاه ویلیام پی هبی (HOU) و فرودگاه بین قاره ای جورج بوش (IAH)

استانبول (IST) - شهر خود نامدار (IST) ، Sabiha Gökçen (SAW) و Atatürk (ISL ، سابقا IST)

ژوهانسبورگ (JNB) - یا تامبو (سابقاً جان اسموتس) (JNB) و لانسریا (HLA)

کوالالامپور (KUL) - Sepang (KUL) و Subang (SZB)

کیف (IEV) - فرودگاه بین المللی کیف (Zhuliany) (IEV) و فرودگاه بین المللی Boryspil (KBP)

میامی (MIA) - شهر خود نامدار (MIA) ، فورت لادردیل (FLL) ، غرب پالم بیچ (PBI)

Medellín (MDE) - خوزه ماریا کوردووا (MDE) و Olaya Herrera (EOH)

ناگویا (NGO) - Centrair (NGO) و Komaki (NKM)

شانگهای (SHA) - پودونگ (PVG) و Hongqiao (SHA)

تایپه (TPE) - Taoyuan (TPE) و Songshan (TSA)

تهران (THR) - امام خمینی (IKA) و مهرآباد (THR)

Tenerife (TFS) - Tenerife North (TFN) و Tenerife South (TFS)

وقتی شهرهای مختلف با همین نام هر کدام دارای یک فرودگاه هستند ، لازم است کدهای مختلفی به آنها اختصاص داده شود. اینها چند نمونه است:

فرودگاه بین المللی بیرمنگام-شوتلزورث (BHM) در بیرمنگام ، آلاباما ، ایالات متحده است و فرودگاه بیرمنگام (BHX) در بیرمنگام ، انگلیس ، انگلستان است.

فرودگاه دوبلین (DUB) در دوبلین ، ایرلند است و فرودگاه بارون WH "Bud" (DBN) در دوبلین ، جورجیا ، ایالات متحده است.

فرودگاه بین المللی Norman Y. Mineta San Jose (SJC) در سان خوزه ، کالیفرنیا ، ایالات متحده است و فرودگاه بین المللی خوان سانتاماریا (SJO) در سن خوزه ، کاستاریکا است .

Portland International Jetport (PWM) در پورتلند ، ماین است ، در حالی که فرودگاه بین المللی پورتلند (PDX) در پورتلند ، اورگان است .

بعضی اوقات ، فرودگاه جدیدی ساخته می شود که جای قدیمی را جایگزین می کند ، کد فرودگاه جدید "اصلی" (یا تنها فرودگاه باقیمانده) را در اختیار شما قرار می دهد تا دیگر با نام شهر مطابقت نداشته باشد. فرودگاه اصلی در نشویل ، تنسی در سال 1936 به عنوان بخشی از اداره کار پیشرفت ساخته شد و با نام آن Berry Field با نام BNA نامگذاری شد. تأسیسات جدید موسوم به فرودگاه بین المللی نشویل در سال 1987 ساخته شد اما هنوز از BNA استفاده می کند. این در رابطه با قوانینی است که برای جلوگیری از سردرگمی که به نظر می رسد در ایالات متحده اعمال می شود ، همراه است که می گوید "ممکن است حروف اول و دوم یا حروف دوم و سوم یک شناسه با کمتر از 200 تفکیک مایل دریایی تکرار نشود .بنابراین ، سه فرودگاه منطقه واشنگتن دی سی همه دارای کد های مختلفی هستند:واشنگتن - دالس ، دی سی دی برای واشنگتن - ریگان (منطقه کلمبیا فرودگاه) ، و BWI برای بالتیمور (بالتیمور- واشنگتن بین المللی ، قبلاً BAL). از آنجا که HOU برای فرودگاه ویلیام پی هبی مورد استفاده قرار می گیرد ، هیوستون-بین قاره ای جدید IAH شد. کد BKK در ابتدا به بانکوک-دان مونانگ اختصاص داده شد و بعداً به فرودگاه سوارنابومومی منتقل شد ، در حالی که سابق DMK را تصویب کرد. کد ISK در ابتدا به فرودگاه گاندیناگار (فرودگاه قدیمی نشیک) و بعداً به فرودگاه اوزار (فرودگاه فعلی نشیک ) منتقل شد. شانگهای-هنگ‌کیاوکد SHA را حفظ کرد ، در حالی که جدیدتر شانگهای-پودونگ PVG را اتخاذ کرد. نقطه مقابل در مورد برلین صادق است : فرودگاه برلین-تگل از کد TXL استفاده می کند ، در حالی که همتای کوچکتر آن یعنی برلین - شونفلد از SXF استفاده می کند. هنوز به باز برلین براندنبورگ فرودگاه است فرودگاه BER کد، که آن هم بخشی از نام تجاری آن است. فرودگاه های هامبورگ (HAM) و هانوفر (HAJ) از فاصله کمتر از 100 مایل دریایی (190 کیلومتری) با یکدیگر فاصله دارند و بنابراین همان حروف اول و متوسط را با هم به اشتراک می گذارند ، نشان می دهد که این قانون فقط در آلمان می تواند رعایت شود.

تغییر نام شهرها یا فرودگاهها 

بسیاری از شهرها علیرغم اینکه نام رسمی یا املای رسمی یا ترجمه آن در حال حاضر متفاوت است ، نامهای تاریخی را در کدهای فرودگاه خود حفظ می کنند:

در ارمنستان : LWN برای گرمی قبلاً لنینکان

در بنگلادش : DAC برای داکا قبلاً داکا

در کانادا : YFB برای Iqaluit سابق خلیج Frobisher

در چین : PEK برای پکن (سابق پینگ) ، TSN برای Tianjin (قبلاً Tientsin) ، CKG برای چونگ کینگ (قبلاً Chungking) ، TAO برای Qingdao (سابقا Tsingtao) ، و می تواند برای Guangzhou (سابقاً کانتون). کد یاتا قدیمی تر دنبال لاتین پستی چینی ، معرفی شده در سال 1906، رسما در سال 1964 و در استفاده خوبی به 1980s را لغو کرد، در حالی که به تدریج با جایگزین پینیین

در گرینلند : بیشتر فرودگاه ها ، از جمله SFJ برای Kangerlussuaq (سابقاً Søndre Strømfjord) و GOH برای Nuuk (قبلاً Godthåb)

در هند : BLR برای Bengaluru (سابقا Bangalore) ، BOM برای بمبئی (سابق بمبئی ) ، CCU برای کلکته (قبلاً کلکته ) و MAA برای چنای (سابق مادرا )

در اندونزی : TKG برای بندر لمپونگ (سابقاً تانجونگ کارنگ) ، UPG برای Makassar (سابقا یوونگ پاندانگ). علاوه بر این ، هنگامی که سیستم هجی پیشرفته اندونزی در سال 1972 معرفی شد ، چندین کد IATA قدیمی تر املای قبلی را حفظ کردند: BTJ برای Banda Aceh (سابقا Banda Atjeh) ، DJJ برای Jayapura (سابقاً Djajapura) ، JOG برای Yogyakarta (سابقاً Jogjakarta)

در قزاقستان TSE برای آستانه (Tselinograd سابق ، اخیراً به Nur-Sultan تغییر نام داده شده) ، SCO برای Aktau (سابقا شوچنکو) ، GUW برای Atyrau ( گوریف سابق ) ، DMB برای Taraz (سابقا Dzambyl) ، PLXبرای Semey (سابقاً Semipalatinsk)

در قرقیزستان : FRU برای بیشکک (که قبلاً Frunze) بود

در مولدووا : KIV برای Chișinău (قبلاً Kishinev)

در مونته نگرو TGD برای Podgorica (سابقا تیتوگراد)

در میانمار : RGN برای یانگون (سابقا رانگون)

در روسیه : LED برای سن پترزبورگ (که قبلا لنینگراد)، GOJ برای نیژنی نووگورود (که قبلا گورکی)، SVX برای یکاترینبورگ (که قبلا سوردلوفسک)، KUF برای سامارا (که قبلا کویبیشف)، OGZ برای ولادی کافکاز (که قبلا در Ordzhonikidze) و دیگران

در تاجیکستان : LBD برای خوجند (سابقاً لنین آباد)

در ترکمنستان : KRW for Türkmenbaşy (سابقا کراسنووودسک)؛ CRZ برای ترکمنآباد (که قبلا چردژو)

در اوکراین : IEV برای کیف ؛ VSG برای لوهانسک (سابقاً وروشیلوفگراد)؛ KGO برای Kropyvnytskyi (سابقا Kirovograd)؛ LWO برای Lviv (که قبلاً لووو در حالی که تا سال 1939 جزئی از لهستان بود و هنوز هم به زبان روسی Lvov خوانده می شد)؛ IFO برای Ivano-Frankivsk (در زمان اتحاد جماهیر شوروی به زبان روسی به عنوان ایوانو فرانکوفسک)

در ویتنام : SGN برای شهر هوشی مین (سابقا سایگون)

برخی از کدهای فرودگاه بر اساس نامهای قبلی مرتبط با یک فرودگاه فعلی ، اغلب با میراث نظامی است. این شامل:

O'Hare شیکاگو ، که بر اساس نام قدیمی خود از Orchard Field ، ORD اختصاص یافته است. در اواسط دهه 1950 گسترش یافت و به اوهاره تغییر نام داد.

فرودگاه بین المللی اورلاندو به عنوان میدان هوایی شماره 2 ارتش اورلاندو تاسیس شد اما از MCO برای تغییر نام به پایگاه فرماندهی هوایی مک کوی در 1959 به افتخار یک فرمانده بال که در سال 1958 در این منطقه سقوط کرد ، تغییر نام داد . مصارف نظامی و در اوایل دهه 1980 به Orlando Jetport در مک کوی تغییر نام داد ، سپس در اوایل دهه 1980 به فرودگاه بین المللی اورلاندو تغییر نام داد.

فرودگاه بین المللی Spokane در سال 1960 به این نام خوانده شد ، اما از طرف GEG به این دلیل ساخته می شود که در میدان گایگر سابق ساخته شده است و در سال 1941 به نام سرگرد هارولد گیگر تغییر نام داد وقتی ارتش آمریکا آن را بدست آورد.

سایر کدهای فرودگاه در اصل ناخوشایند هستند و هرکدام ویژگی های خاص خود را دارند:

نشویل به دلیل نام قبلی خود به عنوان بری فیلد ، از BNA استفاده می کند ، از این رو B erry N ashville A irport را از آن خود می کند

فرودگاه بین المللی لوئیزویل محمد علی SDF برای استندیففورد فیلد است که نام اصلی آن است.

ناکسویل به دلیل چارلز مک گیز تایون از خانواده TYS استفاده می کند ، که خانواده وی زمین را برای اولین فرودگاه در ناکسویل اهدا کردند

Kahului ، دروازه اصلی مائوی ، از OGG در ادای احترام به پیشگام حمل و نقل هوایی هاواتی Bertram J. H ogg استفاده می کند

در آسیا، کد که با نام شهرستان خود مربوط نیست شامل نیگاتا را KIJ ، نانچانگ را KHN ، پیونگ یانگ را FNJ ، و کوبه را UKB .

کدهای متعدد برای یک فرودگاه واحد

فرودگاه بازل مولهاوس فرایبورگ که به سه کشور خدمات می دهد ، دارای سه کد فرودگاه است: BSL ، MLH ، EAP.

برخی از فرودگاهها حتی با استفاده از کد فرودگاهی در سخنرانی محاوره ای مشخص می شوند. قابل توجه ترین نمونه های LAX و JFK هستند.

سیاست های ملی

از آنجا که نیروی دریایی ایالات متحده کدهای "N" را محفوظ نگه داشته و کمیسیون ارتباطات فدرال حقوق خود را برای "W" و "K" محفوظ نگه داشته است ، برخی از شهرهای ایالات متحده که با این نامه ها شروع می شوند ، باید هنگام باز شدن فرودگاه های خود ، کد فرودگاهی "نامنظم" را تصویب کنند: EWR برای Newark ، ORF برای نورفولک ، ویرجینیا ، EYW برای کی وست ، فلوریدا ، OME برای Nome و APC برای نپا ، کالیفرنیا .این قانون در خارج از ایالات متحده اعمال نمی شود: کراچی KHI ، ورشو WAW و ناگویا است.سازمان های مردم نهاد است. علاوه بر این ، از آنجا که "Q" برای ارتباطات بین المللی مورد استفاده قرار می گرفت ، شهرهایی که از ابتدا "Q" نام خود را داشتند نیز باید کدهای متناوب را پیدا کردند ، مانند پرونده های Qiqihar (NDG) ، Quetta (UET) و Quito (UIO).

کدهای IATA نباید با شناسه های FAA فرودگاه های ایالات متحده اشتباه گرفته شوند . بیشتر شناسه های FAA با کدهای IATA مربوطه موافق هستند ، اما برخی چنین نیستند ، مانند سایپان که شناسه FAA آن GSN باشد و کد IATA آن SPN است ، و بعضی دیگر با کدهای IATA فرودگاه های غیر آمریکایی همزمان هستند.

بیشتر فرودگاههای بزرگ در کانادا دارای کدهایی هستند که با حرف "Y" آغاز می شوند ، اگرچه همه کدهای "Y" کانادایی نیستند (برای مثال ، YUM برای یوما ، آریزونا و YNT برای Yantai ، چین) و همه فرودگاه های کانادا با نامه شروع نمی شوند. "Y" (به عنوان مثال ZBF برای Bathurst ، نیوبرانزویک)) بسیاری از فرودگاه های کانادا دارای کد هستند که با W ، X یا Z شروع می شوند ، اما هیچ یک از این فرودگاه های مهم نیستند. وقتی راه آهن بین قاره ای کانادا ساخته شد ، به هر ایستگاه کد دو حرف خود مورس اختصاص داده شد. VR مخفف Vancouver، TZ Toronto، QB Quebec، WG Winnipeg، SJ Saint John، YC Calgary، OW Ottawa، EG Edmonton، و غیره است. وقتی دولت کانادا فرودگاه هایی را تاسیس کرد ، از کدهای راه آهن موجود نیز برای آنها استفاده کرد. اگر فرودگاه دارای ایستگاه هواشناسی بود ، مقامات یک "Y" را به قسمت جلوی کد اضافه می کردند ، به معنی "بله" برای نشان دادن اینکه دارای یک ایستگاه هواشناسی یا نامه دیگری است که نشان دهنده آن نیست. هنگامی که کدهای بین المللی با همکاری ایالات متحده ایجاد شد ، زیرا "Y" به ندرت در ایالات متحده مورد استفاده قرار می گرفت ، کانادا به سادگی از کد ایستگاه های هواشناسی برای فرودگاه های خود استفاده می کرد و "Y" را تغییر می داد به "Z" اگر با کد فرودگاهی که در حال استفاده است مغایرت داشته باشد. نتیجه این است که اکثر کدهای فرودگاهی کانادا با "Y" شروع می شوند و پس از آن دو حرف به نام شهر وجود دارد:YOWبرای اوتاوا ، YWG برای Winnipeg ، YYC برای کلگری و YVR برای ونکوور ، در حالی که سایر فرودگاههای کانادایی کد دو حرفی از چراغهای رادیویی را که نزدیکترین فرودگاه واقعی هستند مانند YQX در Gander و YXS در Prince George اضافه می کنند. .

چهار تا از ده فرودگاه استان مرکزی در کانادا با کدهای شروع شده با YY به پایان رسیده اند ، از جمله YYZ برای تورنتو ، انتاریو ، YYJ برای ویکتوریا ، بریتیش کلمبیا ، YYT برای سنت جان ، نیوفاند لند و YYG برای شارلوت تاون ، جزیره پرنس ادوارد. بزرگترین فرودگاه کانادا YYZ برای تورنتو-پیرسون است (YTZ برای فرودگاه شهر تورنتو مورد استفاده قرار گرفت ، بنابراین YYZ کد ایستگاه برای دهکده ای به نام مالتون است ، جایی که در واقع فرودگاه بین المللی تورنتو پیرسون واقع شده است). YUL برای مونترال - ترودو استفاده می شود(UL کد ID برای چراغهای شهر کرکلند بود ، اکنون مکان Montréal – Trudeau). در حالی که این کدها ، ارتباط آنها با یک شهر خاص کانادایی را برای عموم مردم دشوار می کند ، برخی از کدها علیرغم ماهیت رمزنگاری ، به ویژه در بزرگترین فرودگاهها ، در استفاده از آنها محبوبیت پیدا کرده اند. کد YYZ تورنتو در قالب وارد فرهنگ پاپ یک آهنگ راک محبوب استفاده از سیگنال کد "YYZ" مورس. برخی از فرودگاهها استفاده از کدهای IATA خود را به عنوان مارک های بازاریابی شروع کرده اند. فرودگاه بین المللی کالگری با استفاده از کد فرودگاهی YYC خود به عنوان یک مارک مارکتینگ و نام وب سایت مجوز فرودگاه (yyc.com) ، در حالی که فرودگاه بین المللی ونکوور به عنوان YVR (yvr.com) تبلیغ می کند.

بسیاری از فرودگاه های نیوزیلند از کدهایی استفاده می کنند که حاوی حرف Z هستند ، تا آنها را از نام فرودگاه های مشابه در کشورهای دیگر متمایز کند. مثالها شامل HLZ برای همیلتون ، ZQN برای Queenstown و WSZ برای Westport است .

کمبود کدها 

چندین فرودگاه با سرویس برنامه ریزی شده وجود دارند که کدهای ICAO به آنها اختصاص داده نشده است که دارای کد IATA باشند. به عنوان مثال ، چندین فرودگاه در آلاسکا دارای خدمات تجاری برنامه ریزی شده مانند Stebbins و Nanwalek هستند که به جای آنها از کدهای FAA استفاده می کنند . همچنین فرودگاه هایی با خدمات برنامه ریزی شده وجود دارند که کدهای ICAO وجود دارند اما کدهای IATA مانند فرودگاه Nkhotakota / فرودگاه Tangole در مالاوی یافرودگاه Chōfu در توکیو ، ژاپن وجود ندارد. همچنین چندین فرودگاه جزئی در روسیه وجود دارد (به عنوان مثال فرودگاه Omsukchan ) که در عوض از کدهای داخلی روسیه استفاده می کنندبرای رزرو پروازها به این فرودگاهها از طریق سیستم های بین المللی رزرواسیون هوایی امکان پذیر نمی شوند و یا چمدان هایی را به آنجا منتقل می کنند ، بنابراین در عوض از طریق هواپیمایی یا سیستم رزرواسیون داخلی رزرو می شوند. بنابراین ، هیچ سیستم کاملاً شامل همه فرودگاههای دارای خدمات برنامه ریزی شده نیست.